RECENZIA: Nepriatelia Urdisu (Viktória Drgoncová)

Vydavateľstvo: Art Floyd
Počet strán: 280 strán
Žáner: Sci-fi, fantasy
Väzba: brožovaná
Anotácia
Premyslite si, na koho strane stojíteDva roky po skaze, ktorá prišla na svet v podobe netvorov – zmutovaných ľudí besniacich po čerstvom mäse, žije dvadsaťjedenročná Cynthia v pivnici pod troskami domu spolu so skupinou preživších. Lenže každým dňom sa čoraz viac ochladzuje a ona si uvedomuje, že sa musia premiestniť, aby prežili. V meste, do ktorého išli hľadať útočisko, sa však všetko skomplikuje a proti jej vôli ju odvezú do Urdisu – budovy, v ktorej by mala byť v bezpečí. Ibaže Cynthii sa postupne podarí preniknúť pod pozlátku tohto naoko bezpečného útočiska a to, čo tam nájde, sa jej ani vonkoncom nepáči. Čoskoro zistí, že sa neoplatí byť nepriateľom Urdisu…

::::::::::::::::::::::::::

Nepriatelia Urdisu je prvotina začínajúcej autorky Viktórie Drgoncovej. Anotácia vás hneď nenechá chladnými a pocítite neskonalú túžbu po knihe siahnuť. Možno by ste mohli na okamih pocítiť obavy, čo sa bude skrývať za touto anotáciou, ale všetky obavy môžete pokojne zahodiť, pretože kniha vám ponúka veľmi dobrý príbeh.
Príbeh je písaný veľmi dobrým, svižným štýlom, takže sa rýchlo začítate a máte problém sa od knihy odtrhnúť. Ja osobne som ju prečítala asi za deň. Popisy majú príjemnú mieru a nič vás tam nenudí. Od začiatku chcete vedieť viac a viac. A môžete si vytvoriť myšlienku o tom, ako to celé skončí. Ale je to zbytočné.
Nápad je skvelý, má to úžasnú myšlienku. Osobne som ešte nenarazila na nič také, čo by obsahovalo tak podstatne veľkú myšlienku a zaraďovalo by sa to do fantasy žánru. Preto tento nápad veľmi oceňujem, pretože táto kniha vniesla trochu nové svetlo medzi ostatné knihy o zombie a rôznych príšerách. A pokiaľ po knihe nechcete siahnuť len preto, že patrí do fantasy žánru, tak vám môžem povedať, že sa na to vykašlite, pretože je to vhodné aj pre tých ostatných.
Postavy si obľúbite hneď od začiatku. Teda aspoň hlavnú postavu Cynthiu. Jej postava je veľmi dobre vytvorená je príjemná a hneď máte pocit, že ste v príbehu ňou a že vy musíte bojovať zo všetkými tými zmutovanými príšerami. A to je na knihe to skvelé.
Pozitívne hodnotím i obálku, ktorá krásne dotvára celý príbeh. Osobne sa mi veľmi páčia kreslené obálky, takže za toto veľké plus ilustrátorke.
Ale našlo sa aj pár negatív. V polovici knihy sa to trochu premenilo do inakšieho žánru a chýbali mi tam napríklad tie výpady príšer a skrátka celkovo netvori tam boli málo, chýbala tam s nimi akcia ako na začiatku. Viem síce, že to tak má byť a že to len dotvára hlavnú myšlienku, ale chýbalo mi to tam. Avšak pokiaľ nie ste až tak fantasy maniak a fanúšik príšer, nebude vám to robiť problém.
Čo som si ešte všimla, bola taká malá podobnosť tohto príbehu s Adaptáciou od Miroslavy Varáčkovej. No podobnosť nie je príliš veľká, pretože sa to môže zdať len v niektorých pasážach a potom už to je zase o niečom inom.
Na záver to zhrniem: je to veľmi podarená kniha, so skvelým príbehom, vhodná aj pre tých „nefantasy“ čitateľov ale aj pre tých fantasy maniakov. Rozhodne sa nenechajte odradiť tým, že je to prvotina, pretože je to veľmi dobré čítanie.
Krátka ukážka:
Netvor po štyroch prešiel kúsok ďalej od stromu, pustil ženu v strednom veku na zem a začal pazúrmi hrabať do zeme. Kôpka hliny za ním sa zväčšovala a diera prehlbovala. Hneď som vedela, čo sa dialo. Netvor vyhrabával pre svoju obeť hrob.
Plytko som dýchala cez nos, aby ma nezačul. Hoci srdce mi tĺklo tak prudko, že som sa bála odhalenia.
Netvor vydal nejaký zvuk, pripomínalo mi to odfrknutie, podišiel k žene, zodvihol ju do papule a vhodil do jamy. Potom ju zahrabal zeminou. Čoskoro som z jej bledého tela nevidela nič.
Známka (ako v škole): 2