ROZHOVOR s Denisou Kancírovou

Denisa Kancírová: Vyštudovaná učiteľka biológie a environmentalistiky, ktorá sa k tejto profesii nedostala. Pracuje v administratíve, ale popri tom si v roku 2016 rozbehla vlastné vydavateľstvo. Od roku 2012 riadi amatérsky online mesačník Abdon, ku ktorému patrí aj projekt Amatérske príbehy. Vydala zopár kníh a chce pracovať aj na ďalších. Všetky jej výtvory a tvory si môžete nájsť na jej osobnej stránke, kde má podrobný rozpis aktivít. Venuje sa aj ochotníckemu divadlu, čítaniu kníh, pozeraniu seriálov a cestovaniu po hradných zrúcaninách.

::::::::::::::::::::::::

Vedieš online amatérsky mesačník Abdon, do ktorého takisto prispievam a osobne som veľmi rada, že niečo také na Slovensku existuje. Čo ťa viedlo založiť ho?

Asi to vyznie hlúpo, ale bolo to cez letné mesiace, kedy som tak raz blúdila po internete a hľadala niečo, kde by som mohla zverejniť tvorbu a nič poriadne som nenašla. I keď neskôr som našla viacero blogov, ale to som už v hlave mala otázku „Prečo nevytvoriť online časopis?“. A tak som napísala zopár ľuďom, či by nechceli ísť do toho a nezačali prispievať. A tak v septembri už bolo prvé číslo na svete. A čo z toho vyplýva? Že keď som nič nenašla, tak som si to vytvorila. 😀 Ale zase udržať niečo také na nohách dá dosť práce, takže si myslím, že to nebolo čisto sebecké rozhodnutie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Máš v pláne aj nejaké novinky v súvislosti s Abdonom?

Ale áno… a veľa… všetko postupne. Tento rok chystáme stolovú hru, ktorú chceme využiť ako propagačný materiál na festivale, kde sa chceme opäť raz prezentovať. Tento rok by som konečne chcela zorganizovať oficiálne abdoňácke stretko. Stretnúť ľudí, ktorí robia pre Abdon veľa. Keďže sme z celého Slovenska i Čiech, je to dosť náročné a dúfam, že tento rok sa to podarí (plánujem to každý rok, ale ešte sa mi to nepodarilo). Ešte mám v hlave jednu skvelú súťaž, ale tú si ešte odložím.

Rozbehla si aj vydavateľstvo Art Floyd, za čo som vďačná, lebo som mohla aj ja vydať svoju prvú knihu. Zaujímalo by ma, prečo ten názov? Má to nejakú symboliku?

Po pravde som sa do firmy priplichtila, takže názov bol už predo mnou. Mám však podozrenie, že je to z Pink Floyd, keďže niekto má ten štýl hudby rád. 😉 Oficiálne vysvetlenie však nemám.

Na stránke vydavateľstva som v edičnom pláne našla knihu Keavad 2. Prezradíš nám o tom niečo?

Fúúúúú… stačí? Ale vážne… ide o pokračovanie knihy Keavad. Ak by to náhodou niekomu nedocvaklo. 😀 Pôjde o ďalšiu zbierku príbehov z krajiny Keavad. A ako ma viacerí poznajú a vedia, ako som na to s časom, tak kniha bude až tento rok. Bola však naplánovaná ešte na rok 2016, ale akosi sa to nepodarilo. A plánujeme byť ešte lepší ako v jednotke, niektorí budú pokračovať v príbehoch. Ja tiež použijem postavy z Uväznených. Od roku 2014 sa každý z nás posunul, takže to bude zase o level vyššie a určite sa majú čitatelia na čo tešiť.

Aké sú tvoje ostatné spisovateľské plány?

Napísať knihu súvisiacu s Nevoľnosťou. Nebude to klasická dvojka, ale postavy a príbeh sa budú prelínať so spomínanou knihou. Potom úspešne dopísať príbeh do Keavadu 2. V hlave mám skvelý scifi príbeh, ale na ten som asi ešte nevyzrela. V hlave mám toho vlastne kopec, ale chýba mi ten čas dať to na papier.

Tvoj posledný román Nevoľnosť by som si rada v rámci projektu prečítala. Čím si sa inšpirovala pri jeho písaní?

To išlo akosi samo. Raz som počula pieseň, raz som mala v hlave rozhovor postáv a potom sa to už akosi nabaľovalo. Kniha je z prostredia Bratislavy, Pezinka, Karpát. Miesta, ktoré reálne existujú, niektoré som si dotvorila, na niektorých som bola. Tí čo ju čítali a poznajú ma vravia, že hlavná postava Kaja som vlastne ja. Ja si to nemyslím, ale asi časť seba som do nej nevedomky vložila. A niektoré situácie vychádzajú zo skutočných, ale o tom písanie je. Použiť skúsenosť a pretvoriť ju.Prajem teda príjemné čítanie. 😉

Aké knihy rada čítaš – respektíve môžeš mne i čitateľom dať nejaké knižné tipy?

Ja si prečítam asi všetko. Samozrejme, že obľubujem scifi – časovky a mimozemské knižky. Ale ak mám vymenovať aspoň nejaké tituly, tak určite Cesta krve – Dobrák a Cesta krve – Cynik od Jiřího Kulhánka, séria Ledová společnost od G.J. Arnauda, Deň trifidov od J. Wyndhama, séria Svět zlodejů a séria Mýtus od Roberta Asprina.Ale mám rada aj sériu Twilight, sériu Nočný tieň od Andrei Cremer, sériu Vlci z Mercy Falls od Maggie Stiefvater. Zo slovenských knižiek ma oslovil titul Dievča z minulosti od Zuzky Šulajovej, ktorú som čítala už dávnejšie. A samozrejme, že sú to potom autori z Abdonu, ktorých nebudem menovať.

Sú nejakí autori, ktorí ťa v tvorbe inšpirujú?

Asi to bude znieť namyslene, ale nie. Je to zlé? :DJa skôr obdivujem autorov preto, ako dokážu písať. Vždy si poviem, že takto to ja napísať neviem. Myslím si, že keď už nejakú knihu čítam, tak autorov štýl ma určite ovplyvňuje, ale to skôr tak podvedome. Zatiaľ sa nechávam inšpirovať vecami, ktoré prežívam a ktoré sa dejú okolo mňa.

Čo hovoríš na slovenskú literatúru?

Slovenská literatúra má viac vrstiev, z ktorých každá má svoje špecifiká. Ja sa pohybujem v jednej a o tých ďalších toho neviem až tak veľa. Narážam však na súčasnú literatúru. Chcem si vyplniť svoje medzery a pár kníh mám aj na poličke. Dúfam, že čoskoro budem vedieť odpovedať na túto otázku duchaplnejšie.

A aký názor máš na projekt?

Veľmi sa mi páči. A držím ti palce, pretože keď sa to rozbehne, nebudeš stíhať ani dýchať. A z vlastnej skúsenosti ti želám pevné nervy a aby si sa nenechala znechutiť. Lebo ľudia sú rôzni.Je to prvý projekt, kde som sa zapojila ako autorka (okrem Abdonu). Takže to snáď hovorí za všetko.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a vy sa môžete čoskoro tešiť na recenziu knihy Nevoľnosť. 🙂