ROZHOVOR s Viktóriou Drgoncovou

Viktória Drgoncová: Mladé dievča, ktorému sa konečne podarilo splniť si svoj dlhoročný sen. Momentálne ešte stále študuje na gymnáziu, po ktorého ukončení plánuje pokračovať na vysokej škole.

::::::::::::::::::::::::

Ako prvé ma zaujíma, ako si sa dostala k písaniu?

Prišlo to akosi samo. Pomaly, pomaličky sa písanie vkradlo do môjho života a už odtiaľ neodišlo. Na úplnom začiatku som písala len tak, experimentovala som a zisťovala, či je to činnosť, ktorá by ma mohla baviť. Neskôr som zistila, že je to niečo, bez čoho už nemôžem existovať. A okrem toho, odjakživa ma bavilo písať slohy, prispievala som istú dobu aj do školského časopisu, takže asi takto to začalo.

Ako sa cítiš teraz, keď si vydala knihu? Respektíve aké sú tvoje pocity z tvojej knihy? Je niečo iné, zmenil sa tvoj život nejako?

Ešte pred vydaním som bola veľmi nedočkavá a natešená. Chcela som už držať knižku v rukách, chcela som ju vidieť na vlastné oči, aby som konečne uverila, že sa mi to všetko len neprisnilo. Potom, pár dní pred spustením knihy do predaja, som začala pociťovať nevoľnosť a strach. Bála som sa reakcie ľudí na to, čo som napísala. Bála som sa, že sa kniha nebude páčiť, že všetka tá práca vyjde navnivoč. Po prvých ohlasoch na knihu som sa však akosi upokojila a vrátila sa späť radosť , ktorú som pociťovala na samom začiatku. Áno, stále sa ozve kamarátka nevoľnosť, keď si čítam niečie hodnotenie a nájdem tam vytknuté nedostatky knihy. Viem však, že práve kritika ma môže posunúť ďalej, preto som rada za každú spätnú odozvu, ktorá sa ku mne dostane.No a či sa môj život zmenil? Určite áno. Okrem toho, že som sa konečne posunula o krôčik bližšie k tomu, aby som sa stala spisovateľkou, sa taktiež moje okolie rozrástlo o množstvo ľudí, s ktorými sa môžem porozprávať i o písaní.

Ako si prišla na nápad Nepriateľov Urdisu? Inšpirovala si sa niečím?

Ťažko povedať, čo presne ma inšpirovalo k napísaniu tejto knihy. Inšpirácia ku mne prichádza takmer neustále. Keď mi preblesne hlavou niečo zaujímavé, niekam si to zapíšem, a potom už len vyberám tie nápady, ktoré by som mohla zužitkovať v rozpísanej knihe. Takže skutočne neviem konkretizovať, čím presne som sa inšpirovala.
A čo samotné príšery – čo ťa pri tvorbe takýchto príšer vlastne inšpirovalo?

Chcela som poukázať na kontrast medzi nepremýšľajúcimi potvorami a ľuďmi. Chcela som zdôrazniť, že veľakrát sú práve ľudia tými „netvormi“, ktorí páchajú rôzne zverstvá, hoci dokážu triezvo uvažovať a majú možnosť slobodne sa rozhodnúť.

V mojej recenzii na tvoju knihu som písala, že sa mi to v istej pasáži mierne podobalo na Adaptáciu od Miroslavy Varáčkovej – čo na to hovoríš?

Osobne si myslím, že v dnešnej dobe sa už nedá napísať kniha, ktorá by sa aspoň niečím nepodobala na dielo od iného autora. Adaptáciu som si prečítala, no dostala som sa k nej až po dopísaní svojej knihy, takže s istotou dokážem povedať, že ma Adaptácia pri písaní Nepriateľov Urdisu nijako neovplyvňovala. Neviem posúdiť, či sa to na Adaptáciu skutočne podobá, podľa mňa ani nie, ale môže to byť aj tým, že sa na svoju knihu nedokážem pozerať objektívne.

Kreslené obálky sú skvelé a mám ich asi najradšej. S tým súvisí moja otázka: je obálka presne podľa tvojej predstavy, alebo si nechala ilustrátorku, aby popustila uzdu svojej fantázii?

Obálka zostala len na jej predstavivosti. Pôvodne mala byť na obálke nakreslená vybraná scéna z knihy, ale ilustrátorka prišla s takýmto návrhom, a tak sme sa aj spolu s vydavateľkou rozhodli nechať to všetko na nej. A skutočne to stálo za to! S výsledkom sme boli obe nadmieru spokojné. 

Tento rok sa chystá tvoja druhá knižka a zároveň i druhý diel Nepriateľov Urdisu. Ten druhý diel sa volá Mračná Urdisu. Prezradíš nám dopredu niečo málo o tejto knihe?

Pribudnú nové postavy a taktiež kapitoly, v ktorých sa vrátim k Cynthiinej minulosti. Taktiež sa dozviete viac o riaditeľovi Urdisu a priblížim čitateľom pôvod vzniku netvorov. Zatiaľ by som nerada viac prezrádzala.

Máš nejaké spisovateľské plány mimo sveta Urdisu?

Rozhodne. V hlave mám už množstvo ďalších nápadov, ktoré stačí dať už len na papier. Po dokončení tejto trilógie by som rada napísala jednodielnu knižku. Momentálne ďalšie viacdielne série ani veľmi neplánujem, ale ktovie, ako sa to napokon vyvinie.

Myslím, že každý autor rád číta – môžeš mne i čitateľom odporúčať nejaké knihy alebo autorov, ktorí ťa oslovili?

Zo zahraničných knižiek mám rada trilógiu Labyrint od Jamesa Dashnera, knihy od J. K. Rowling (Veď kto by nemiloval svet Harryho Pottera?), Hry o život od Suzanne Collins, taktiež mám veľmi rada Pod Kupolou od Stephena Kinga. No a nedávno som zistila, že aj Jeffery Deaver patrí medzi veľmi dobrých autorov. No a z tých našich autorov je to napríklad Dominik Dán, Zuzka Šuľajová, Mirka Varáčková, Denisa Kancírová a teraz už aj ty.

Aký máš názor na slovenskú literatúru?

Myslím si, že veľa z našich autorov je skutočne kvalitných a je len veľká škoda, že sa neprekladajú do viacerých jazykov a nepredávajú sa viac aj v zahraničí. Veľmi sa mi však páči, že sa slovenské knihy dosť prekladajú do češtiny. Predsa len, je to iný štát a je super, že sa aspoň takouto mierou dostanú naši autori do povedomia zahraničia.

Čo si myslíš o tomto projekte? Máš nejaké nápady, ako ho vylepšiť a pod.?

Myslím si, že tento projekt je super taký, aký je. Vidieť, že už po takom krátkom čase sa stihol rozšíriť medzi viacerých ľudí a verím, že časom sa toto publikum ešte zväčší.

Ďakujem veľmi pekne za poskytnutie rozhovoru a autorke držím palce 🙂