RECENZIA: Obchádza nás temnota (Ivan Kučera)

Vydavateľstvo: Hydra
Rok vydania: 2016
Počet strán: 152
Väzba: brožovaná
Žáner: zbierka poviedok

Anotácia
Po 2-ročnej prestávke sa autor vracia zbierkou 11. trilerových a hororových poviedok, z nich niektoré ste si v minulosti mohli prečítať v rôznych časopisoch, ale väčšinou ide o zbrusu nové dielka. Ako jeho e-booky, tak podstatná časť v Obchádza nás temnota publikovaných ostrých a atmosférických poviedok sa odohráva v slovenských lesoch. Zavítame však i do miest. V nich je to ale ešte nebezpečnejšie, ako v zdanlivo bezpečných horách.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Máme tu teda zbierku hororových a trilerových poviedok – zbierka obsahuje 11 diel. Každá poviedka je sama o sebe skvelá, osobitá a úžasne napísaná. Môžem povedať, že horový žáner na Slovensku dostáva touto knihou trochu iný rozmer a zbierka poviedok obohatila tento žáner u nás o veľmi kvalitné hororovky a trilery.
Poviedky sú zasadené do našich lesov a hôr, no nájdu sa medzi nimi aj poviedky z miest. Osobne sa mi tie poviedky z lesov páčili o čosi viac ako z miest, ale tým nechcem naznačiť, že by boli poviedky z miest zlé. Naopak, všetky poviedky boli skvelé.
Človek by povedal, že horory sú najmä o tom, že v nich sú samé krvavé scény, ale oceňujem, že autor si to nemyslí tak ako ja a zameriava sa nie len na krvavé scény, ktoré aj mňa zaskočili a to som človek, ktorý obyčajne znesie dosť veľa, ale aj na samotné postavy, ich minulosť, prítomnosť a ich psychológiu.
Veľmi chválim opisy nie len postáv a krvavých scén, ale celkovo prostredia a navodenie takej temnej atmosféry. Stačilo pár viet a už som bola absolútne napätá, čo sa bude diať a ako sa celá situácia vyvinie.
Autorov štýl sa číta veľmi dobre, hladko, nič vás pri čítaní neruší a máte pocit, akoby ste sa vy sami pozerali na mŕtvolu muža, alebo akoby ste vy sami utekali pred hrozbou z lesa. Skrátka to poviem tak, že autor vás vôbec nenechá vydýchnuť a musíte pokračovať v čítaní stoj čo stoj, pretože inak by ste asi neprežili.
A to je práve ten dôvod, prečo som knihu zhltla za jeden večer, nie len pre to, že je krátka, ale je skvele napísaná, poviedky sú dobre prepracované. Ako plus vnímam aj to, že sa to odohráva na Slovensku a že miesta sú často skutočné. A zároveň chválim aj samotné nápady na zápletky, bolo to originálne a výborné.
Nečudujem sa, že autor za poviedku Prasa získal aj ocenenie, pretože tá poviedka je skutočne úžasná a jedna z tých najlepších. Ďalej sa mi veľmi, veľmi páčili poviedky Ovoniavač, Stádo, Bagrovisko a Padla hmla. Všetky poviedky považujem za veľmi dobré, ale tieto sú z celej zbierky azda najlepšie.
Nuž, áno, pochopili ste správne, že pri tejto zbierke poviedok nemám vôbec čo kritizovať. Musím len chváliť, pretože zbierka i autor si to skutočne zaslúžia a dúfam, že budem mať tú česť si prečítať aj ďalšie jeho diela.
A mimochodom, zabudla som spomenúť skvelé ilustrácie, ktoré dotvárali príbehy. Ďalšie plus. Len pokiaľ nie ste hororovo založení, tak sa do toho nepúšťajte, ale ak ste fanúšikova hororoviek tak ako ja, tak vám ju vrelo odporúčam.
Známka (ako v škole): 1 +++

Ďakujem za poskytnutie knihy na recenziu.