ROZHOVOR s Kristínou Doktorovou

Kristína Doktorová: Ako by som sa čo najjednoduchšie opísala? Tí, čo ma poznajú dobre vedia, že som riadne ukecaná, ambiciózna, niekedy riadne tvrdohlavá a kreatívna. Rada si prečítam Dana Browna a Kariku, pozriem kvalitný film, seriál, hokej a F1. Najradšej sa však stretnem s kamarátmi alebo cestujem.

::::::::::::::::::::::::::

Ako prvé by ma zaujímalo, ako si sa dostala k písaniu? Ako to začalo?

Už vo viacerých rozhovoroch sa ma na toto už pýtali a ja vždy s radosťou odpoviem, lebo nie som klasický spisovateľ čo si od malička písal denník alebo si viedol blog. Dokonca som nemala rada písanie slohov na strednej škole. Potom sa však môj postoj zmenil. Počas strednej som začala hrať divadlo, vymýšľali sme si vlastné scenáre a ja som zrazu mala veľa nápadov a chcela som sa s nimi podeliť s ľuďmi. Tak som začala písať, ale aktívne až počas vysokej školy. Písanie ma tak chytilo za srdce že som sa prihlásila na predmet autorské literárne praktikum zamerané na rozvoj spisovateľskej zručnosti. Práve to ma naštartovalo aj k napísaniu knihy Stratiť, no Vyhrať.

Prečo práve tematika F1?

Pretože som chcela písať o niečo inom. Rozmýšľala som o príbehu, postavách, zápletkách a podobne. Nechcela som nič romantické, sci-fi ani fantasy ani žiaden ženský román. Chcela som niečo čo bude iné a unikátne. Čo tu na Slovensku ešte nie je a môžem zaujať mužov aj ženy. Tak som začala premýšľať o idey, ako inak napadala ma pri pozeraní F1. V tom mi do došlo. Čo ak by som napísala príbeh o F1? Hlavná postava žena – jazdkyňa prečo nie? Navyše prostredie formuly ponúka veľa situácií o čom sa dá písať ako špionáže, napínavé preteky, dychberúce okamihy, zákulisné ťahy a politika. Je tam veľa o čom sa dá písať.

Čo ťa na tejto téme takpovediac fascinuje?

Už som to spomenula vyššie. Ako ženu samozrejme krásni jazdci, rýchle autá, zákulisná politika, taktika, stratégia, napínavé okamihy, predbiehacie manévre a podobne. Okamihy a situácie, ktoré neponúka veľa športov. Počas sledovania jedného závodu dokážete vystriedať niekoľko emócií. Formula nie je len šport je to niečo viac.

Viem, že časti Stratiť, no Vyhrať si publikovala na stránke Amatérske príbehy. Kedy si sa rozhodla, že to vydáš ako knihu?

Ešte predtým ako som začala publikovať na Amatérskych príbehoch som chcela vydať knižku v klasickej knižnej podobe, ale narazila som len na odmietanie. Na istý čas som so snažením prestala až do doby keď som náhodne objavila Amatérske príbehy. Ako hovoríš potom som začala postupne zverejňovať kapitoly a v jednom emaily Sima spomenula, že jej kamarátka Denisa ide vydať knižku. Hneď som zbystrila a moje sny o knihe sa začali znovu rysovať. Tak som začala zisťovať viac a dostala som sa k mojej vydavateľke Denise a jej začínajúcemu vydavateľstvu Art Floyd. Ale ako som už spomenula vždy som chcela vydať knihu a to sa mi splnilo. Vďaka Sime, Denise, mojej korektorke, čiže celému Art Floyd.

Plánuješ niečo ďalšie, ďalšiu knihu?

Samozrejme, že plánujem. Písanie je popri hraní v divadle, čítaní, športovaní a cestovaní jedno z mojich veľkých vášní. Avšak chcem aby to bolo ešte na chvíľu tajomstvom, navnadiť čitateľov na ďalšie príbehy a pokračovania osudov. Popri všetkých povinnostiach čo mám, tak usilovne makám na ďalších pokračovaniach.

Ak áno, aká by bola jej téma? Zostaneš vo vodách F1?

Momentálne stále zostávam verná svetu F1. Nikdy nehovor nikdy. Možno začnem časom písať niečo iné. Nápadov je veľa.

Aké si mala pocity, keď si svoju knihu držala v rukách?

Na ten pocit sa tak ľahko nedá opísať. Neuveriteľné. Bola som ako v siedmom nebi a pritom som skákala po obláčikoch. Nemohla som ju prestať držať, hladkať, stále som ju listovala a čítala si kapitoly. Je to neuveriteľný pocit. Nepopisateľný! Lebo v rukách držíte niečo na čom ste sa namakali riadne dlho. Dali ste do toho veľa energie a zrazu máte v rukách hmotný dôkaz svojej práce. Prajem, aby tento pocit zažil každý spisovateľ. Držať v rukách vlastnú knižku je ten najkrajší pocit pre každého spisovateľa. Krásny pocit zadosťučinenia, navyše naštartuje vás to k ďalšiemu písaniu. Aspoň u mňa to tak bolo.

V profile spomínaš, že rada čítaš knihy. Aké napríklad a akých autorov?

Veľmi rada čítam detektívny, historické príbehy, príbehy kde sa odkrývajú tajomstvá a hľadajú tajné záhady, skutočné príbehy. Najradšej však čítam knižky od Dana Browna a Jozefa Kariku. Oni dvaja sú moju obľúbenými spisovateľmi. Odporúčam však trilógiu Level 26: Netvor z temnoty od tvorcov americkej SCI Anthony E. Zuiker a Duane Swierczynski. Príbeh vás strhne od prvého momentu začítania. Veľmi odporúčam.

Aký máš názor na slovenskú literatúru? Orientuješ sa v nej?

Priznám sa, som slovenský začínajúci spisovateľ, ak sa tak smiem nazvať, no radšej stále si hovorím amatérskym, tak nemám až taký dobrý rozhľad ako by som si priala. Na druhej strane si však myslím, že slovenská literatúra napreduje dopredu a niektorými knižkami a autormi môžeme byť hrdí a pyšní. Pretože sú veľmi kvalitne a dobre spracované, napríklad Karika mal publikované knižky v Čechách či niektoré poviedky v Amerike. Nemáme sa za čo hanbiť. Evite sa podarilo podľa jej knižky natočiť film a navyše je aj obľúbená v Čechách. Tak isto aj Andrea Coddington autorka Židovky a iných bestsellerov, či teraz skutočné príbehy ako Moruša od Iboja Wandall-Holm, či príbeh Mengeleho dievča od Viola Stern Fischerová a Veronika Homolová Tóthová. Máme byť ako Slováci na čo hrdí, čo sa týka knižiek a spisovateľov. Podľa mňa, naša literatúra patrí medzi veľmi kvalitné.

A čo hovoríš na projekt Podporujme slovenských autorov? Máš nápady ako niečo vylepšiť či zmeniť?

Tento projekt sa mi veľmi páči. Hlavne jeho myšlienka podpory autorov, čo je v dnešnej dobe veľmi dôležité, lebo mladí ľudia nečítajú tak ako v minulosti. Ak sa nájdu takí tak sú to len svetlé výnimky. Ja som sa vždy ako dieťa tešila keď som dostala knižku na narodeniny alebo na Vianoce. Navyše podpora slovenských spisovateľov je u nás veľmi malá, podľa mňa priam mizerná. Nestretla som sa zo žiadnou mediálnou kampaňou, poskytovaním finančného grantu ani nič podobným čo by sa zaoberala touto oblasťou. Čo je podľa mňa veľmi hrozné, pretože je tu toľko dobrých autorov čo by si zaslúžilo medializáciu, ktorá je v dnešnej dobe drahá, pokiaľ nevyužije otvorené možnosti online prostredia. No i to má svoje limity a nevýhody. Priestor na zlepšovanie je tu stále. Možno by som navrhovala nejaký PR článok, poprípade rozhovor alebo článok o projekte Podporujme slovenských autorov v médiách onlinových či v printových. Možno by bolo celkom fajn aj zasponzorovať stránku na Facebooku, a tak si získať ďalší okruh ľudí alebo sa spojiť s nejakým blogerom/vlogerom a vytvoriť menšiu spoluprácu na šírenie povedomia o projekte. Tak isto možno aj nejakú mesačné súťaže pre autorov, kde by museli napísať krátku poviedku na danú tému.

Veľmi pekne ďakujem za poskytnutie rozhovoru. 🙂