ROZHOVOR s Emily D. Beňovou

Emily D. Beňová: Celým menom Emília Dalekorejová Beňová a žije s rodinou v malebnej dedinke na východe Slovenka. Vyštudovala SOU-obchodné v Košiciach a písaniu sa venuje od svojich 13 rokov. Začínala skladaním básni, neskôr krátkych poviedok a až vo veku 19 rokov napísala svoj prvý upírsky fantasy román Temní Anjeli.Je vydatá, má dve krásne dcérky a manžela, ktorý ju v písaní podporuje. Momentálne je na materskej dovolenke a užíva si dni s rodinkou.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

:Zaujímalo by ma, ako ste sa dostali k písaniu?
Prišlo to úplne samo od seba, no myslím, že veľkú úlohu na tom zohral aj fakt, že môj nebohý dedko písal knihy. Nikdy nič nevydal, písal len sám pre seba, no myslím, že som po ňom tie spisovateľské gény podedila. Písať som začala už ako 13 ročná. Najprv som sa venovala skladaniu básní, potom rozprávok, neskôr krátkych poviedok, a už vo veku 19 rokov som napísala svoj prvý fantasy román. Ten mi dlhé roky odpočíval v počítači. Až neskôr som sa rozhodla, že ho vydám sama pre seba a pre svoju rodinu. To, že ho niekedy posuniem vyššie som neplánovala. Zlom, ktorý zmenil môj názor, prišiel až neskôr.

Napísali ste dve fantasy série a potom sériu románov pre ženy. Aký žáner sa vám však písal najlepšie?
Určte to bolo fantasy, pretože pri písaní tohto žánru môžem fantazírovať naplno a nemusím sa držať pomyselných hraníc reality. Rada píšem knihy, kde môžem vymýšľať také dejové línie, pri ktorých sa nemusím držať nohami na zemi. To ma veľmi baví, pretože mám živú predstavivosť a pri písaním ženských románov ju musím držať na uzde. Pôvodne som chcela písať iba fantasy, no po napísaní prvých ženských románov, ktoré poznáte pod názvami V objatí gentlemana, V objatí nepriateľa a V objatí milenca, som prišla na to, že dokážem písať aj ženské romány. 

 

Na čom pracujete teraz, respektíve, aké sú vaše spisovateľské plány?
Momentálne sa venujem úpravám mojej úplne prvej fantasy série Temní Anjeli, pretože tá sa znova vydáva, z čoho sa veľmi teším. Mám však napísaný aj ženský román, ktorý vyjde v septembri a určite nie je posledný. Pre čitateľov mám pripravených viac román rôznych žánrov, takže sa určite majú na čo tešiť.

Aké boli vaše prvé pocity, keď ste držali svoju knihu v rukách? Či už to bola prvá kniha, či ostatné.

Každú knihu prežívam naplno. Je to, ako držať v rukách svoje vytúžené dieťa. Z každej publikácie sa teším a prežívam to veľmi emotívne. Pri úplne prvej knihe som si dokonca poplakala. Od šťastia, samozrejme. 

Ako milovníčku fantasy by ma zaujímalo: vrátite sa niekedy k tomuto žánru?

Ja by som povedala: Nemôžem sa vrátiť k niečomu s čím som neskončila.  Moji čitatelia sa určite môžu tešiť na ďalšie fantasy, ktoré som pre nich napísala, a ktoré, ak motyka vystrelí, budú vydané. Je to všetko však otázka času.

Čo vás pri písaní kníh inšpiruje?

Moje sny. Veľmi veľa úsekov v knihách boli kedysi iba mojimi snami. Aj moja úplne prvá fantasy vznikla na podnet sna, ktorý sa mi prisnil. Po prebudení som to vypísala na papier a zrazu som mala tridsať stránok. Potom som začala dotvárať dej okolo a po mesiacoch driny som mala pred sebou rukopis na 360 strán.

Píšete ešte niekedy aj básne? Ak áno, uvažovali ste niekedy o ich vydaní?

Nie, básne už nepíšem. Kedysi som chodievala aj recitovať na Hviezdoslavov Kubín, kde som svoje básne prednášala, no to bolo ešte na základnej škole. Vekom sa moja spisovateľská duša transformovala a ja som si čoraz viac uvedomovala, že básne ma nenapĺňajú tak, ako písanie románov, ktorým som zostala verná dodnes.

Aké knihy rada čítate? Odporučíte nám nejaké?

Nemám obľúbeného autora. Ak ma kniha zaujme, tak si ju prečítam, no musím priznať, že preferujem hlavne fantasy. Asi to bude tým, že je môjmu srdcu najbližšie.

Aký máte názor na slovenskú literatúru?

sa, že predtým som knihy slovenských autorov nečítala… Možno preto, že som sa bála prípadného sklamania, no bola som milo prekvapená, keď som sa rozhodla urobiť zmenu a pustila sa do prvej slovenskej knihy. Musím povedať, že mnoho slovesných spisovateľov má neuveriteľný talent a svojimi knihami by pokojne mohli konkurovať aj svetovej literatúre. Menovať nebudem, nerada by som sa niekoho dotkla, no aj my Slováci máme úžasných autorov.

A čo hovoríte na môj projekt Podporujme slovenských autorov? Máte nejaké nápady ako niečo zmeniť či vylepšiť?

Ja osobne nemám čo vytknúť. Pre mňa je veľkou cťou, že môžem byť súčasťou vášho projektu, ktorým pomáhate, ako začínajúcim, tak aj „starým“ autorom. Preto by som Vám touto cestou chcela poďakovať za šancu povedať o sebe viac. ĎAKUJEM. S úctou a láskou Vaša Emily D. Beňová.

Ďakujem za poskytnutie rozhovoru. 🙂