RECENZIA: Stvorená objasňovať zločin (Vojtech Beniczky)

Vydavateľstvo: Elist
Rok vydania: 2016
Počet strán: 394 strán
Väzba: brožovaná
Žáner: krimi

Anotácia
Stvorená objasňovať zločin je kriminálny román. Hlavná postava sa usiluje nájsť agentúru, ktorá by jej zverila prácu súkromného detektíva. Kráska so záľubou v zbraniach, bojových umeniach, rýchlych motorkách a rockovej hudbe, ktorá trpí beznádejou na pevný partnerský vzťah, to však nebude mať ľahké. Keď konečne získa vytúženú prácu, dostane prípad, ktorý ju sklame. No čoskoro nadobudne podozrenie, že tu ide o viac…Alebo je všetko celkom inak?

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Stvorená objasňovať zločin ma na prvý pohľad hneď zaujala. Pocítila som ten známy príval niečoho čo sa dá opísať ako neskutočne veľká chuť hneď sa do toho pustiť. Preto som bola potešená, keď bol autor ochotný poskytnúť mi knihu.

Začiatok knihy bol pomalší a trošku pomalšie som sa do nej dostávala. Po čase som zistila, že to bude trošku zložitejšia kniha, ale aj tak som do toho šla. Po pár stranách ma však tento pocit prešiel a gradujúci dej vo mne postupne budil väčší a väčší záujem. Skutočne, než som sa do toho dostala ubehlo mi nejakých dvadsať strán a potom to šlo samo. Nehodnotím to však ako negatívum.

Dej pomaly plynul a čoraz viac začínal byť taký tajomný a čoraz viac bolo i na mne, aby som nad tým porozmýšľala. Ak čítate krimi, tak viete, že najlepšie je, keď vás autor núti rozmýšľať. A tu to je tak isto. Zrazu sa prevtelíte do hlavnej hrdinky a musíte prísť prípadu na koreň.

Ako veľké plus považujem autorove opisy postáv a celého deja či prostredia. Zameriaval sa i na veľmi podstatné detaily, takže ste si hneď pomysleli: „Hm, toto asi má nejaké opodstatnenie.“ Skrátka skvele opísané, vykreslené a rozhodne to nebolo len o tom prípade a o jeho riešení.

Páčilo sa mi, ako autor do knihy zakomponoval aj reálny život hlavnej hrdinky. Práve vďaka tomu dostala kniha iný rozmer a nie len že vás zaujímalo čo s prípadom, ale pociťovali ste záujem aj o reálny život.

Okrem toho hlavná hrdinka je na prvý pohľad veľmi sympatická, trošku zvláštna, ale veľmi mi prirástla k srdcu a všetko som s ňou veľmi prežívala. Miestami som sa o ňu veľmi bála. Aj to je dôkaz toho, že je kniha veľmi napínavá a v tých najviac akčných situáciach je to všetko výborne opísané. Ostatné postavy boli dobre vykreslené a zaujímavé.

Na krimi je najlepšie i to, že si môžete utvoriť svoj názor, kto daný zločin spáchal, ale koniec vás dokonale prekvapí. A tu to bolo tak isto. Už som bola presvedčená o tom jednom človeku, mal pre mňa jasný motív a prišiel koniec a bum! Je to niekto iný. A zostala som len pozerať na slová v knihe a nemohla som uveriť.

Zároveň autor touto knihou poskytuje pohľad do práce kriminalistov a je to reálne a veľmi uveriteľné. Celkovo dej i dialógy a opisy sú veľmi uveriteľné to dodáva dojem skutočne kvalitne napísanej knihy.

Na prvotinu autora som z toho bola úprimne skutočne prekvapená a príjemne šokovaná. Veľmi kvalitné dielo. A navyše myšlienky na túto knihu ma neopustili ešte asi deň po tom. Stále som nad tým uvažovala. To dokazuje to, ako sa prostredníctvom autorovho štýlu spojiť s dejom až máte pocit, že ste jeho neoddeliteľnou súčasťou.
Skvelá kniha.

5/5 bodov