RECENZIA: Krajina kanibalov (Mark E. Pocha)

Vydavateľstvo: Hydra

Rok vydania: 2016

Počet strán: 152 strán

Väzba: brožovaná

Anotácia
Napínavý triler z prostredia exotickej Amazónie o skupine slovenských študentov, ktorých pohodový výlet sa nečakane zmení na nočnú moru. Román, aký by napísal Jack Ketchum (Po sezoně, Dívka od vedle), keby mu našepkával filmový režisér Eli Roth (Green Inferno, Hostel).
Viktor, Marko, Renča, Nina a Jojo prileteli v rámci grantového projektu do juhoamerického Peru skúmať osobitosti domorodého života. Spočiatku ide všetko ako po masle: žúrka strieda žúrku, prebúdzajú sa túžby, rozhoria vášne…Potom sa hrdinovia v spoločnosti miestneho chlapca vydávajú na dobrodružný výlet do zelenej hlbočiny džungle. Tam ich čaká stretnutie, s akým nik nerátal…

:::::::::::::::::::::::

Na túto knihu som sa osobne veľmi, veľmi tešila. Dostala som varovanie, že je táto kniha dosť drsná, no ja som do toho šla, pretože ja veľa znesiem. Tak sa poďme pozrieť na to, ako na mňa zapôsobila.

Prológ znel veľmi sľubne a ja som vedela, že sa mi to bude páčiť. Bola tam dávka tajomna a presne to sme všetci na začiatok potrebovali. Bolo to rozprávané zo strany kanibalov, takže práve preto to bolo skvelé. Príjemne vás to namotivuje pokračovať ďalej v čítaní.
Potom to však pokračuje rozprávaním o študentoch univerzity, ktorí sa práve kvôli projektu mohli dostať na také miesto akým je južná Amerika. Osobne som očakávala, že krvavé scény sa začnú diať už skôr, no namiesto toho tam boli viac rozoberané ich vzťahy. Práve z toho dôvodu je rozjazd o to pomalší a chvíľu ma to trošku sklamalo.
Prvým náznakom dobrých „krvavých scén“ bola nečakaná situácia v opustenej uličke mesta, ktorú uvidí jeden zo študentov. Myslím, že to bolo skvele vykreslené a opísané, aj keď to nemalo s dejom nijakú súvislosť. Pre mňa to bolo také prvé znamenie toho, že sa to predsa len rozbehne.

Takže do polovice to bolo také všelijaké, nijaké, ale potom dej začal gradovať a to už bolo super. Stupňovalo sa napätie. Zároveň však zistíte už na začiatku tej druhej polovice knihy, aký bude jej koniec.

Čo môžem oceniť je, ako autor opisuje tie najodpornejšie a najzvrátenejšie scény, pretože to bolo fakt dobre opísané a pokiaľ máte tak dobrú fantáziu ako ja, tak si to budete vedieť predstaviť takmer do detailu. Fakt je, že tieto časti knihy nie sú pre každého a znesie ich len človek so silným žalúdkom. Áno, dalo by sa dokonca tvrdiť, že kniha je zvrátená. Avšak keby nebola, nebolo by to ono.

Aj keď koniec rýchlo odhadnete, oceňujem to, že to neskončilo happyendom ako kopec kníh v dnešnej dobe či už sa týkajú hororu, alebo nie.

Úplne chápem, že vám táto recenzia bude pripadať trochu rozpoltená, pretože také sú moje pocity z tejto knihy. Bola to dobrá, drsná hororová jazda, no zároveň mohla byť ešte drsnejšia. I tak sa však teším a som zvedavá na autorovu ďalšiu knihu, ktorou je Kontakt – záhuba prichádza z nebies.

Môžem však odporúčať ľuďom, ktorí majú silný žalúdok tak ako ja a majú radi horory. Oplatí sa túto knihu čítať, pretože vás koniec-koncov schmatne a nepustí. Aj keď má svoje chyby.

Takže to je moje rozpoltené hodnotenie…Dala by som priemer, ale vďaka tým opisom drsných a krvavých scén to bude takto:

Hodnotenie
3,5/5