Sme tu spolu už rok…

Včera, 29. decembra to bol rok od založenia tohto projektu. Musím povedať, že založiť tento projekt – akúsi verziu českého projektu zameraného na českú literatúru – bol jeden z mojich impulzívnych nápadov. Taký nápad, keď mi len z ničoho nič prebehla v hlave myšlienka: „To by bolo super, keby aj u nás na Slovensku bol takýto projekt…“ A v tedy sa to stalo. Začala som nad tým intenzívne rozmýšľať, spisovala som si body, čo by bolo treba urobiť, čo by som do toho zahrnula, koho by som mohla osloviť ako prvého spolupracujúceho autora. A samozrejme som nemohla vynechať otázku na zakladateľky českého projektu, či by im neprekážalo, keby som si prepožičala ich myšlienku.

A tak som to toho dvadsiateho deviateho spustila. Nevedela som, či vôbec môj nápad bude stáť za to. Či to bude mať zmysel. Ale po pár týždňoch sa ukázalo, že bude mať zmysel. Že som začala tvoriť dobrú vec pre slovenskú literatúru. Dostavil sa prvotný úspech a mňa to len hnalo ďalej, aby som s projektom pokračovala.

Bolo toho na mňa neskôr veľa a preto som hľadala ďalších redaktorov. A ešte nesmiem zabudnúť spomenúť, že sme začali na iných stránkach.

Je mi neskutočne ľúto, že som sa istý čas projektu nevenovala. Bolo toho na mňa veľa. Osobný život, zdravotné problémy a tak. Veľmi ma to mrzí, že mal projekt takúto dlhú pauzu, pretože má zmysel sa mu venovať. Teraz to viem. Teraz som plná vízií do budúcnosti. A verím, že niektoré sa mi tento nadchádzajúci rok podarí splniť.

Napriek tomu, že projekt tento rok fungoval s prestávkami, istým spôsobom mi to zmenilo život. Spoznala som množstvo autorov, prečítala mnoho úžasných slovenských diel.

Za tento rok sme na Facebookovej stránke prekročili 200 páči sa mi to. Mali sme tu literárnu súťaž, ktorú možno zorganizujem aj na ďalší rok. Spolupracujeme s tromi vydavateľstvami. Pre projekt píše aj niekoľko šikovných redaktoriek. Posunuli sme sa na profesionálnejšie stránky. Áno, máme zatiaľ verziu zdarma, ale nepochybujem o tom, že časom sa to zmení. 🙂

Spolupracujeme s mnohými autormi. Vždy keď mi príde správa od nejakého autora, ktorý by rád propagoval svoju tvorbu cez náš projekt, teším sa z toho ako malé dieťa, pretože vidím, že to má zmysel robiť a že to pre niekoho niečo znamená.

Knihy som na projekte recenzovala aj ja, ale po istom čase som si uvedomila, že nie som veľmi dobrý človek na recenzovanie. Preto som túto prácu prenechala šikovnejším a robím na iných veciach okrem administrácie projektu.

A čo mám v pláne do nového roku?

Určite by som chcela vymyslieť nejakú knižnú výzvu. Samozrejme budú aj nové články a pokračovanie série Zaujalo nás. Budú tu recenzie, rozhovory a samozrejme aj súťaže. Pracuje sa aj na novom logu, takže verím, že to vyjde. A samozrejme by som chcela rozširovať našu autorskú či redaktorskú rodinku. Tiež dúfam, že by sa mohlo podariť zakúpenie vlastnej domény pre tento projekt.

Rada by som vytvorila aj nejaký projekt, na ktorom by sme mohli spolupracovať s českou stránkou na podporu autorov. A je toho ešte množstvo, no sú to zatiaľ len také náčrty plánov, ktoré mám v hlave, takže o tom veľmi písať nechcem, aby sa to náhodou nejako nepokazilo a tak.

Verím, že projekt bude stále rásť. A budem sa zo všetkých síl snažiť, aby to tak bolo a aby som na ňom aktívne pracovala. Stojí to za to.

A vám prajem do nového roku hlavne veľa zdravia, lásky a pohody. A aby ste čítali slovenskú literatúru, pretože sa to oplatí. 🙂

Elizabeth.