Rozhovor: Adriana Gregorová

Máme tu aj prvý tohtoročný rozhovor. Tentokrát s autorkou skvelej knihy Povedal, že budem šťastná a takisto Druhej.

Adriana Gregorová: Som ženou, matkou, manželkou, ktorá vo svojom voľnom aj nevoľnom čase píše. Milujem písanie. Píšem pre radosť na svojej stránke, pre moje čitateľky, pre svoj vlastný ventil.

18341862_651334155077755_6490321348051150848_n

1. Na úvod klasická otázka: kedy a ako ste začali s písaním?
S písaním som začala odkedy som sa naučila písať 😀 Vtedy som ale písala na papier a do šuplíku. Až pred cca 3r som sa v jeden večer nudila a na mamičkovskom portály napísala krátku poviedku. Na druhý deň som ju chcela zmazať, no uchytila sa, a odvtedy píšem na pokračovanie takmer stále.

2. Môžete čitateľom predstaviť vaše diela?
Tak, moja prvá kniha sa volá Povedal, že budem šťastná. Je to príbeh o manželskom páre, ktorým vzťah začína chradnúť a zovšednievať. Krátko po narodení dcéry Lei sa odsťahujú do Ameriky splniť si svoj „sen“. Žiadny American dream to ale nebude. Ján, manžel Miriam, sa kvôli zlým rozhodnutiam zapletie s miestnou mafiou a všetko sa začína rúcať. Ďalej už neprezradím, možno len to, že v roku 2018 vyjde voľné pokračovanie tohto príbehu s názvom V klietke.

Moja druhá kniha má príznačný názov Druhá. Je o Alene, bláznivej tridsiatničke, ktorej sa začne jej doterajší život rúcať a aby toho nemala málo, stretáva sa so svojou starou láskou. Táto kniha je úplne iná ako Povedal. Je o vtipe, sarkazme, sexe, všetkom, čo život prináša.

3. Čím sa v tvorbe inšpirujete?
Inšpirujem sa životom. Mojim, životom priateľov, rodiny, známych aj neznámych a od detstva mám bohatú fantáziu.

4. Povedal, že budem šťastná je vaša prvotina. Čo vás viedlo k napísaniu takéhoto skvelého príbehu?
Povedal vznikla zaujímavo. Pôvodne to bol úplne iný príbeh dokonca o domácom násilí, a v rámci „prepisovania“ som úplne všetko od základov zmenila. V procese písania som ho nenávidela, no výsledný efekt je aj vďaka priateľom a korektorke dobrý. Aspoň pre mňa 🙂

5. Aké sú vaše spisovateľské plány do budúcnosti?
Špeciálne plány nemám. Som chorobný nestíhač a zabúdač, takže skôr sa spolieham na to, čo život prinesie. Momentálne finishujem s príbehom Držím ťa, neuleť! Je pre mňa jeden z najsilnejších, aké som napísala. Je o živote ako takom, ktorý sa obratom zmení, keď doň vstúpi onkologické ochorenie. Potom s istotou viem povedať, že tento rok vyjde voľné pokračovanie Povedal, s názvom V klietke. A už budúci týždeň začínam s príbehom Spoločníčka (prac.názov), takže zatiaľ toľko z mojich plánov-neplánov.

6. Máte v pláne vydať príbeh, ktorý aktuálne publikujete na svojom facebookovom profile – Držím ťa, neuleť?
Príbeh Držím ťa, neuleť! by mal uzrieť svetlo sveta tento rok. Kým však nebude v tlači, alebo aspoň u korektorky, nechcem to bližšie rozoberať, aby som to nebodaj nezakríkla. Pre mňa je to ale to najsilnejšie čo som napísala a skromne si myslím, že by si zaslúžil knižnú podobu, aspoň pre mojich čitateľov, ktorí ma v písaní podporovali a dychtivo čítali každú kapitolu.

7. Aké sú vaše najobľúbenejšie knihy či autori?
Slovenských autorov mám pomerne dosť. Nechcem ich menovať, aby som nebodaj niekoho nezabudla. Môžem však spomenúť knihy, ktoré mi naposledy prešli rukami. Napríklad Nechcem počuť tvoj plač od Simony Roškovej. Mengeleho dievča, tú si určite prečítam ešte aspoň raz. Hviezda nad arabským peklom od Moniky Wurm, tú čítam a zatiaľ je skvelá a ešte ma čaká novinka Milovanie s Vanilkou od Petry Hederovej alebo Láska od A po Zet od Márii Blšákovej. Tento rok som si dala rozkaz (záväzky spravidla porušujem), že prečítam aspoň štyri knihy mesačne a zatiaľ mi to ide 😀

8. Sú aj nejakí autori, ktorí vás v tvorbe inšpirujú?
Je jedna autorka, konkrétne J.K.Rowlingová, ktorá ma inšpiruje v tom, aby som sa za žiadnych okolností nevzdávala. Inšpirujú, hm, skôr by som povedala, že ma podporujú a dávajú mi dobré rady v gramatike a slovoslede 😀

9. Je nejaký žáner, ktorý nečítate a neviete si ani predstaviť, že by ste niečo v takom žánri napísali?
Nečítam horory a nepíšem scifi. Horory preto, lebo som strachopud a akonáhle sa niekde skloňuje slovo duch, zapchávam si uši 😀 A scifi, na to rozhodne nemám fantáziu a obdivujem každého, kto ju má.

10. Aký máte názor na slovenskú literatúru?
Ja rada čítam slovenskú tvorbu. Každý si v nej nájde to čo preferuje a nesúhlasím s názorom, že písať vedia len zahraniční autori. Práveže si myslím, že niektorí naši autori majú našliapnuté dosť vysoko len s tou nevýhodou, že sme taká malá krajina a ten predaj sa s tým „svetovým“ nedá porovnávať.

11. Čo hovoríte na projekt Podporujme slovenských autorov? Máte nejaký nápad ako ho vylepšiť?
Projekt sa mi ako myšlienka páči. Je pekné, že niekto sa o nás takto „stará“ a snaží sa nás zviditeľniť. Vydáva sa veľa kníh a tie z menších vydavateľstiev veľakrát nemajú takú šancu dostať sa k čitateľom, ako tie väčšie. Ja to kvitujem a som rada, že vlastne aj vďaka Vám sa tu teraz takto spovedám a moji čitatelia sa o mne dozvedia možno niečo viac, ako doteraz.

Vylepšiť? Možno len zapájať nových a nových autorov, čítať od nich rozhovory (čo mňa osobne vždy zaujíma) a taktiež aj recenzie sú dôležité, hlavne tie objektívne.

Ďakujem za poskytnutie rozhovoru.