Rozhovor: Miroslava Varáčková

Dnes som si pre vás prichystala rozhovor s celkom známou slovenskou autorkou kníh pre mládež. Samozrejme z názvu už viete. 🙂 Autorke veľmi pekne ďakujem za poskytnutie rozhovoru pre tento projekt. 🙂

20180130_164033

1. Predstavte sa čitateľom, ktorí vás nepoznajú.
Som autorka kníh pre mládež, doteraz mi vyšlo 13 románov, 3 české preklady a jedna reedícia. Vo svojich knihách sa zameriavam na problémy spojené s dospievaním a na všetko, čo sa môže diať v rodinách za zatvorenými dverami. Je pre mňa typické, že realitu mnohých tínedžerov opisujem pravdivo a bez príkras. Moje príbehy sa niekomu môžu zdať až surové, pretože sa nevyhýbam ani tabuizovaným témam a svojim postavám to neuľahčujem. Drsné osudy sa však snažím vyvážiť ľúbostnou linkou, ktorá sa tiahne každým príbehom.

2. Ako a kedy ste začali s písaním?
V prvom ročníku na základnej škole 😉

Do písania beletrie som sa pustila až v dospelosti. Počas materskej dovolenky s druhým synom som potrebovala robiť niečo tvorivé a prirodzene ma to pritiahlo práve k písaniu príbehov. Asi preto, že som od malička knihomoľ.

3. Čím sa v písaní najviac inšpirujete?
Životom.

4. Píšete prevažne pre mladých. Máte v pláne napísať aj niečo pre dospelých?
Nie. V písaní pre mládež som sa našla. Je to niečo, čo ma baví a čo má pre moju cieľovku zmysel. Autorov kníh pre dospelých je na Slovensku veľa, niekto musí tvoriť aj pre tínedžerov 😉

5. Aké sú vaše spisovateľské plány do budúcnosti?
Žiadne. Neplánujem dopredu. Na jar mi vyjde novinka Stálo to za to, potom dve reedície (Nepobozkaná a Obchodníci s nádejou), český preklad knihy Drž ma, keď padám, na jeseň zasa reedícia… a ďalej neviem. Snáď sa mi podarí napísať aj ďalšiu knihu. Spolupracujem s tromi vydavateľstvami, tak by sa patrilo niečo zosmoliť.

6. Čo by ste poradili začínajúcim autorom?
Veľa písať, ešte viac čítať a tvrdo na sebe makať. Žiadna skratka neexistuje (ak človek chce, aby jeho knihy za niečo stáli).

7. Aké knihy či autori sú vaši najobľúbenejší?
Nemám vyslovene obľúbených autorov. Čítam takmer všetko. Naposledy sa mi veľmi páčila kniha Mŕtve dievča neklame.

8. Sú aj nejaké knihy, ktoré vás v písaní ovplyvnili?
Neviem, či ma nejaké knihy ovplyvnili ako autora, ale ako človeka určite. Asi každá kniha, ktorú som prečítala a neodložila po niekoľkých stranách, mala na mňa dopad.

9. Čítate aj slovenskú literatúru?
Samozrejme. Mnohí slovenskí autori sa vyrovnajú zahraničným. Navyše sú mi príbehy zo slovenského prostredia bližšie, lepšie im rozumiem.

10. Aký máte názor na slovenskú literatúru?
Nedá sa generalizovať. Niektoré knihy od slovenských autorov sú skvelé, iné nestoja podľa mňa za nič a nedokázala som z nich prečítať viac ako niekoľko strán. Každému však vyhovuje niečo iné, preto nech si každý číta (a píše), čo chce.

11. Čo si myslíte o projekte Podporujeme slovenských autorov?
Páči sa mi. Chválim každý projekt zameraný na podporu čítania a zviditeľnenia domácej tvorby.