Recenzia: Odtiene dúhy (Dominika Elizabeth Hladíková)

Capture+_2017-07-15-13-10-13-1Recenziu napísala Dominika Škerková.

Knižku od Dominiky Elizabeth Hladíkovej s názvom Odtiene dúhy som si vyžiadala. S malou dušičkou som jej napísala, pretože toto dielko som si chcela prečítať. Na moje prekvapenie som knihu o pár dní držala v rukách. Knižka pôsobí jednoducho, no vnútri ukrýva tajomstvá, ktoré mi veľakrát nahnali slzy do očí. Je to Dominikina osobná výpoveď. Nikdy som sa nestretla s človekom, ktorý by mal odvahu o svojich psychických a fyzických problémoch otvorene hovoriť. Až keď som si prečítala túto knihu, zistila som, ako mala Dominika ťažký život. Koľko zla sa skrýva v ľuďoch a hlavne v malých deťoch. Vo svojej knihe Dominika opisuje jej začiatky spojené so šikanou, hendikepom, ale aj s depresiami, ktoré sa jej začali vytvárať kvôli posmeškom na jej vzhľad.

Odtiene dúhy sú príbehom o živote dospievajúceho dievčaťa. Sú o boji s depresiou, o hľadaní samej seba a o nádeji na lepšie zajtrajšky. Sú spoveďou toho, čo sa skrýva za jazvami na zápästiach. Sú dôkazom, že sa nikdy netreba vzdávať a že nádej umiera posledná.

V knihe nájdete posolstvo, ktoré vám pomôže zistiť, že so svojím problémom nie ste sami. A hoci sa v príbehu skrýva veľa smútku a bolesti, jeho posolstvo je silné, pozitívne a dôležité pre každého z nás.

Po dočítaní knižky som mala chuť prísť za Dominikou a silno ju objať. To, čo prežila, by som nepriala nikomu. Šikana, ktorou si prešla, zanechala jazvy. A nielen šikana. V dnešnej dobe každý dbá na vzhľad, na to, ako vyzerá, či má drahé a luxusné veci. Ale kde sa podela pokora? Váženie si druhých?

Niekedy sa treba zamyslieť nad sebou. Pretože práve táto knižka ma utvrdila v tom, že to, že ste iný, neznamená, že mu musíte ubližovať.

Mesiace plynuli a môj stav sa nijako nezlepšil. Začala som sa viac a viac rezať a už mi nezáležalo na nikom a ničom. Nedokázala som vydržať sama so sebou a moja nenávisť voči sebe samej sa tak prehĺbila, že som bola na dne. Mamina mala zdravotné problémy a ja som sa z toho začala obviňovať, pretože to bolo akurát v období, keď som sa pokúsila o samovraždu.

Osobne si myslím, že na knihu Odtiene dúhy nenájdem žiaden negatívny názor. Kniha je písaná výpoveďou dievčaťa. Je to otvorenie duše čitateľom a poukázanie na ľudstvo, ktoré dokáže byť kruté. Túto knižku by som chcela odporučiť všetkých knihomoľom, ktorí majú problém a boja sa o ňom rozprávať. Pretože nikdy nie ste sami.

Dominike želám veľa pozitívnej energie, nech je každý rok lepší a lepší. A hlavne čitateľov, ktorý ju posúvajú dopredu. Ži svoj sen a nenechaj sa nikým a ničím obmedzovať.

Veľmi pekne ďakujem za recenziu. 🙂