Rozhovor: Petra Hederová

Dnes vám prinášam krátky rozhovor s autorkou knihy Milovanie s vanilkou – s Petrou Hederovou, ktorú môžete poznať aj ako Lenu Lemonovú.

::::::::::::::::::::::::::::::

l294040Taká klasická otázka: ako a kedy si začala s písaním?

Písať som začala ako dieťa, hneď po prečítaní prvých kníh. Veľmi ma zaujalo detské sci-fi a detektívky, preto som si chcela vyskúšať, či dokážem aj ja napísať príbeh. Moje pokusy však vždy skončili po prvých kapitolách. Chýbal mi koncept a nebola som schopná zasadiť dej príbehu do prostredia. Bavilo ma tiež písanie slohov v škole a neskôr som napísala dve práce vrámci geografickej olympiády. Mali sme doma starý písací stroj, ktorý som rada používala.

Prvé dve knihy si napísala pod pseudonymom Lena Lemonová. Ako vznikol tento pseudonym?
Pôvodne som chcela písať pod pseudonymom, pretože som sa bála vyjsť z ulity. Potom mi došlo, že aj tak všetci vedia, že píšem. Keď robíš knihe reklamu, ľudom dojde, že je to tvoja kniha. Lena vznikla otočením slabík môjho krstného mena Nela a Lemonová preto, lebo som vtedy ešte bola vydatá. Bývalý má nahrávacie štúdio TC Lemons, ja som bola jeho žena, tak som si vybrala ako priezvisko Lemonová.

Nakoniec mi vo vydavateľstve odporučili zmeniť pseudonym, tak som súhlasila. Moje krstné meno je Petronela, na knihe som si zvolila kratšiu verziu Petra. V súkromí mi však všetci hovoria Nela. Dá sa teda povedať, že aj Petra Hederová je pseudonym.

Predstav čitateľom tvoju tvorbu.
Doteraz som písala príbehy určené skôr ženám, čiastočne vymyslené, čiastočne inšpirované realitou. Posledná kniha Milovanie s vanilkou má erotické prvky, ktorým sa ani v budúcej tvorbe nechcem vyhnúť. Uvažujem tiež o vydaní knižky vlastných citátov a nevylučujem ani spoluprácu na krimi.

Čomu okrem písania sa venuješ?
Pracujem vo veľkej IT spoločnosti na zahraničnom projekte ako Project management officer.

Ako prišiel nápad na knihu Milovanie s vanilkou, ktorá ti vyšla už pod vlastným menom?
Spontánne, ako všetky moje nápady. Je to príbeh o vzťahu dvoch ľudí v moderných podmienkach, ktoré prinášajú nové možnosti, ale aj množstvo problémov.

A aké sú tvoje spisovateľské plány do budúcnosti?
Momentálne píšem na pokračovaní Milovanie s vanilkou. Zároveň mám hotový jeden rukopis, ktorý by som chcela vydať čo najskôr a rozpracované ďalšie dva. Nápadov je stále dosť, len času málo.

Ďakujem za poskytnutie rozhovoru. 🙂