Rozhovor: Michal Škombár

26794093_790498604472597_1136261656_nDobré sviatočné dopoludnie! 🙂

Dnes pre vás mám rozhovor s veľmi šikovným autorom Michalom Škombárom. Napísal knihu Na rozhraní dvoch svetov, ktorá bola skutočne skvelá a každému, kto má rád niečo také tajomné a sci-fi, to odporúčam.

Michal Škombár: Narodil som sa v roku 1991. Mám svalovú atrofiu, ale veľa o nej neviem. Nezaujíma ma. Rád si robím srandu zo seba a aj z mojej choroby. Snažím sa tešiť z každého prežitého dňa. Písaniu a čítaniu som sa do okamihu tvorby Druhej šance vôbec nevenoval. Milujem šialených ľudí, lebo aj ja ním som. Zbožňujem hudbu a fičím si na nej zhruba päť hodín denne. Dodáva mi inšpiráciu.

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Kedy a ako ste začali s písaním?
Písaniu a čítaniu som sa do okamihu tvorby Druhej šance vôbec nevenoval. Náhodne som sa dostal k e-knihám. Popri čítaní jednej z nich, som zrazu v sebe pocítil takú tú prvotnú iskierku a povedal som si, že toto chcem robiť!

Čím sa pri písaní najviac inšpirujete?
Písanie pre mňa znamená veľa. Vďaka nemu smiem zo seba vydávať pocity a zažívať s postavami chvíle, ktoré v skutočnom živote nemôžem zakúsiť na vlastnej koži. Inšpiráciou sú mi ľudia ktorých stretávam. Stačí len počúvať a uvedomíte si, že každý má v sebe neopakovateľnú charizmu a príbeh.

Čítala som nedávno vašu knihu Na rozhraní dvoch svetov. Veľmi sa mi páčila. Čo vás inšpirovalo práve k napísaniu tejto knihy?
Na začiatku som videl iba jednoduchý obraz dvoch postáv. Od toho sa to všetko rozvinulo. Samého ma prekvapilo, ako mi to do seba celé zapadlo. Vkladal som tam veci, ktorých som svedkom aj v našom súčasnom svete. A tak mi to dalo celé zmysel a vznikla z toho moja kniha, ktorá prekvapila aj mňa.

Aké sú vaše spisovateľské plány do budúcnosti?
Túžim sa stále zlepšovať v tom, čo robím. Chcel by som patriť na Slovensku k tým najlepším a preraziť aj v zahraničí. Myslím, že treba mať veľké ciele, aby sa mal človek stále kam posúvať.

Máte v pláne napísať aj niečo zo slovenského prostredia?
Chcel by som najbližšie roky písať knihy len zo slovenského prostredia. Myslím si, že už veľa autorov dokázalo, že sa tu dajú vytvoriť príbehy, ktorým absolútne nič nechýba. Páčia sa mi vízie kníh, ktoré vidím. A teším sa na to, keď ich postupne všetky napíšem.

Inšpiráciu sme tu už spomínali, ale nedá mi nespýtať sa: sú aj nejaké knihy či autori, ktorí vás v tvorbe inšpirovali?
Práve pri čítaní jednej knihy, ktorá bola súčasťou série som v sebe pocítil ten pocit, že chcem v živote niečo napísať. Niečo, pri čom by čitatelia prežívali tie pocity, ktoré vo mne vyvolávala daná kniha. Takže moja odpoveď je áno, existuje množstvo kníh a autorov, ktorých tvorba ma inšpirovala.

A aké sú vaše najobľúbenejšie knihy celkovo?
Mám rád knihy s príchuťou fantasy a sci-fi. Kedysi som čítal hlavne young adult, ale teraz najradšej preferujem horory. Zatiaľ ma nevystrašil žiaden až natoľko, žeby som sa v noci bál. Najsilnejšie emócie vo mne vzbudil Strach od Kariku. Po jej dočítaní mi na rukách nabehli zimomriavky a povedal som si vau!

Aký máte názor na slovenskú literatúru?
Pre mňa je slovenská literatúra veľmi výnimočná. Nemôžem na ňu povedať krivé slovo. Ja sám som bol zo začiatku trochu skeptický voči nej, ale hneď ako som si prečítal prvú knihu od slovenského autora, všetko čoho som sa obával zo mňa opadlo. Som jej veľkým fanúšikom.

Čítate slovenských autorov?
Na Slovensku máme kopec zaujímavých a jedinečných autorov a čitatelia to ani netušia. Áno, čítam slovenských autorov veľmi rád a často. Zbožňujem knihy práve od Joža Kariku, ktorý ma do svojich kníh vždy vtiahne a nepustí. Doslova nasávam príbehy a nové slová, ktoré ma môžu posúvať vpred.

A čo si myslíte o tomto projekte?
Každý projekt, ktorý informuje o súčasných autoroch a ich knihách, ja veľmi oceňujem. Veľa ľudí ani netuší, koľko dobrých spisovateľov píše na Slovensku.

Chceli by ste niečo odkázať čitateľom?
Aby žili naplno a nebáli sa riskovať. Človek si nakoniec vyčíta hlavne to, čo nespravil a mohol spraviť.

Ďakujem pekne za poskytnutie rozhovoru. 🙂