Zaujalo nás #5

Tak, toto je prvý článok na našom novom webe. Som skutočne rada, že sa mi to podarilo zrealizovať aj napriek tomu, že taký rýchly presun mohol vyzerať divne. Na tom však veľmi nezáleží. Podstatné je, že sa nám podarilo získať vlastnú doménu. Nuž, ale poďme sa radšej venovať knihám. 🙂

zaujalonas-titul-obrazok

Spútaní časom (Martin Repa)

l305313Spútaní časom je knižná novinka – debut slovenského autora Martina Repu. Mne sa ju podarilo vyhrať v súťaži na facebookovej stránke tejto knihy a som za to fakt rada. Už som ju začala čítať a zatiaľ sa mi to fakt páči.

Mysteriózny príbeh, kde hlavnú úlohu zohráva láska ako hnací motor na prekonanie všetkých prekážok, je zároveň odvážnou sondou do neznámych hlbín nášho podvedomia. Autor ponúka jednu z odpovedí na večné otázky ľudstva, čiexistuje aj iný život ako ten, čo poznáme.

Emotívne silný a precízne vystavaný príbeh zaujme čitateľa od samotného desivého úvodu, až po veľkolepé vyvrcholenie. Spolu s autorom sa vyberieme za hranice reálneho sveta. Kniha Spútaní časom pozýva čitateľa na cestu, o ktorej bude ešte dlho premýšľať.

V zajatí hriechu (kolektív autorov)

l306641Ako ďalší titul tu máme poviedkovú zbierku od slovenských autoriek. V tejto „edícii“ V zajatí, vyšli už dve knihy a to V zajatí strachu, ktorá tu bola recenzovaná a V zajatí vášne. Navyše kúpou prispejete na dobrú vec. 🙂

Hriech. Slovo, ktoré samo o sebe pôsobí ako výkričník, či zdvihnutý prst Boží. Tak často vidíme hriechy iných a zabúdame na svoje. Pritom hriešnosť je našou súčasťou už od narodenia a počas života rozširujeme repertoár o ďalšie pochybenia. Ak si myslíš, že si bez viny, hoď kameňom, alebo sa ponor do tejto hriešnej zbierky. Z predaja knihy venujú autorky svoj honorár neziskovej organizácii ŽELAJ SI.

Whiskey, krv a striebro (Martin Hatala)

l304188Teraz tu mám niečo pre fanúšikov detektívok. Hneď som si túto knihu všimla na FB stránke vydavateľstva Artis Omnis a hneď ma zaujala. Takže si ju zapisujem do zoznamu, alebo takého „wish listu“ a snáď sa mi ju podarí si kúpiť. 🙂

Pre fanúšikov drsnej americkej detektívnej školy!
Christopher Orchard je súkromným vyšetrovateľom v Los Angeles v časoch zlatej éry filmu − namiesto vrahov a podvodníkov však pátra po monštrách a nadprirodzených bytostiach. V očiach spoločnosti je to známy čudák, ktorý nosí revolver so striebornými nábojmi a priveľa pije. Dedukciou, čítaním medzi riadkami a odhadovaním, kedy je ten správny čas vytiahnuť zbraň a kedy sarkastickú hlášku, vyrieši Orchard päť netradičných prípadov.

Príbehy Christophera Orcharda čitateľa vracajú do USA v roku 1937, ale keďže všetky cesty, aj tie autorove, vedú domov, hlavná postava navštívi aj bývalé Československo. Martin Hatala zručne konštruuje zápletku klasického detektívneho príbehu v štýle drsnej americkej školy, no zároveň svoj text obohacuje o nové prvky žánru fantasy.

Milujem tvoje lži (Adriana Macháčová)

l306836Na túto knihu som narazila náhodne pri prezeraní stránok Martinusu. Hneď ma zaujala svojou anotáciou. Dráma medziľudských vzťahov je síce dosť populárna v knihách, ale napriek tomu sú autori, ktorí to dokážu poňať svojím spôsobom.

Katarína nájde po smrti starej mamy v zaprášenom kufri list od otca, ktorého nikdy nepoznala. Rozhodne sa od základov zmeniť svoj dovtedajší život. Verí, že stretnutie s otcom konečne zlomí jej neradostný osud. Boris Klen ju pozve na večierok, kde chce dcéru predstaviť snobskej rodine a niektorým vybraným spolupracovníkom. Všetko však dopadne inak, ako si Katarína vysnívala. Kto má záujem na tom, aby dievča navždy zmizlo zo života úspečného podnikateľa? Jeho manželka Klaudia, dcéra Lujza alebo ktosi tretí? A akú úlohu v hre o Katarínin život zohráva Zlatica Vitarovićová?
Adriana Macháčová vo svojej najnovšej knihe majstrovsky zobrazuje dramatické vzťahy viacerých navonok harmonických rodín a nevtieravo upozorňuje, že podobné situácie nebývajú vždy iba fikciou. Jej hlavných hrdinov minulosť dobehla, nájdu v sebe dostatok lásky a sily, aby si navzájom odpustili?

27 (Dušan Debnár)

l303855Toto nie je úplne moja šálka kávy, no aj napriek tomu to znie zaujímavo. A myslím, že by to mnohých z vás mohlo zaujať, ak máte radi realistické príbehy.

Skutočný príbeh muža, ktorý sa nenechal zlomiť.

Ráno bol s milovanou ženou a za pár hodín sa mu život otočil chrbtom. Náhoda či osud? Prečítajte si nefalšovaný pohľad Dušana Debnára na nespravodlivosť, nepochopenie, korupciu a špinavé praktiky v slovenských väzniciach. Odhaľuje krivdy, hľadá odpustenie, pomáha iným a nachádza sám seba. Spoznajte skutočný príbeh trestanca, ktorý prežil vyše štvrťstoročie v niekoľkých slovenských väzniciach počas rôznych politických režimov.

Iným odsúdeným môžem povedať len toľko, aby nečakali na pomoc od ostatných, lebo takto to nefunguje. Musia sa snažiť byť pravdiví, mať dobré úmysly a výsledok sa dostaví. Najhoršie je konštatovanie, že začnú konať až na slobode. Nie, začať musia už vo väzení. Na slobode budú mať len to, čo si zariadia a vybavia vo väzení. Ak sa im dostane do rúk môj príbeh, dozvedia sa, že len tak to môže fungovať. Všetko ostatné je len fantazírovanie, ktoré ich dovedie naspäť do štátneho zariadenia. Aj tento kolotoč sa dá zastaviť. No nemôžu celé dni ležať na posteliach, pozerať televíziu, prechádzať sa bezcieľne po chodbách a viesť nezmyselné rozhovory. Kým žijú, všetko je možné.

Áno, pán profesor! (Diana Dušeková)

l300137Na odľahčenie tu je aj kniha Áno, pán profesor!, ktorú som videla u Jaji bloguje, keď ju recenzovala. Napriek tomu, že nie som úplne ten typ, ktorý číta len romantiku, tak ma táto kniha zaujala. Je to síce dosť často spracovávaná téma, ale napríklad ja som ešte nič podobné nečítala, takže po tejto knižke asi siahnem. 🙂

On miluje ju, ona miluje jeho. Alebo je všetko inak?

Na jednej strane je mladá študentka architektúry s vysokými ideálmi stať sa úspešnou vo svojom obore. Na strane druhej stojí renomovaný profesor s tvárou a telom Dia, ktorý sa ocitá v úlohe jej súkromného Boha bohov. To, čo medzi nimi iskrí, nie je len napätie svojhlavej študentky a rovnako tvrdohlavého architekta…

Čo sa stane, keď sa spoja ich nezlučiteľné svety? Dokážu odolať vzájomnej príťažlivosti alebo porušia nepísané tabu?

Na prvý pohľad jednoduchý príbeh rozpúta hotový ohňostroj nečakaných zápletiek, ktoré vám nedovolia pustiť knihu z rúk.

Náš milý synáčik (Silvia Antalíková)

l302875No a na záver tu mám niečo pre mamičky pubertálnych detí. 😀 Všetci sme boli v puberte (a niekto z nej ani nevyrastie…) a myslím, že toto by mohlo byť fajn oddychové čítanie. A možno nie len pre mamičky. 🙂

Pubertálne dieťa vie narobiť poriadne veľa starostí, a niektoré ešte oveľa viac. A keď je naň matka sama, jedného dňa pohár pretečie. Našťastie každý syn má aj otca, aj keď o ňom šestnásť rokov nevedel. Neuveríte, čo všetko sa môže stať, ak máte zrazu zo dňa na deň dieťa. Jeden syn, dvaja rodičia, jedna pubertaaaaa!!!!!!!

Komu sa kniha môže páčiť: Mamám, ktoré bojujú s pubertálnymi výstrelkami svojich ratolestí.

No a to by bolo všetko. Možno je tento dnešný zoznam tipov krátky, ale aj také niekedy musia byť. 🙂 Každopádne určite v ďalšom dieli nájdete takisto zaujímavé čítanie. A ak ste nejaké knihu čítali, tak napíšte do komentárov a podeľte sa s nami o ten čitateľský zážitok. 🙂

Knihám slovenských autorov zdar! 😀