Top 5 kníh, ktoré vám nedajú spať

books-book-pages-read-literature-159866
Zdroj: pexels.com

Keďže moje pokusy nahrať video na túto tému boli doteraz neúspešné, rozhodla som sa to všetko spísať. Čo môžete rozumieť pod pojmom „knihy, ktoré vám nedajú spať“? Nuž, sú to tie, ktoré musíte čítať aj do rána. Skrátka sa od nich nedokážete odtrhnúť a aj keď máte nejaké povinnosti, alebo sa nutne potrebujete vyspať, pretože ráno skoro vstávate, tak ich jednoducho musíte dočítať, aj keby traktory padali. 🙂

Toto je teda taká moja osobná top päťka takých kníh. Niektoré knihy tu už boli spomenuté (napríklad v Zaujalo nás, alebo boli recenzované), ale nedalo mi ich sem nezaradiť. Zoradím ich podľa takého rebríčka a kniha na 1. mieste bude proste najväčšia topka.

5. Gabrielle Bernátová – Nevyspytateľná mrcha

l192121Na posledné miesto som zradila túto knihu. Neberte to však tak, že by bola z tejto pätice tá najhoršia, len potom, ako som prečítala ďalšie knihy, sa postupne posúvala nižšie. Ale áno, je to skvelá kniha. Napínavá, akčná a nedokážete ju pustiť z rúk. Je to síce jedna z tých, ktorú som nečítala večer a teda nechala ma spať, ale čítala som ju jeden deň a aj keď som mala mnoho povinností, nepustila som ju z rúk. Jednoducho som ju musela prečítať. Stoj čo stoj. Nech by sa dialo čokoľvek. Ak hľadáte niečo s mafiánskou tematikou a niečo akčné no i s dávkou romantiky, tak Nevyspytateľnú mrchu môžem odporúčať. Recenziu nájdete tu na stránkach. Kliknite na tento link.

Anotácia: Podsvetie. Rodiny a klany, ktoré majú rozdelené územia. Ich členovia sú pripravení kedykoľvek vytiahnuť zbraň a zabíjať, ak je v ohrození niekto z ich blízkych. Jedného dňa sa Lein manžel, mafiánsky boss, ocitá vo väzení. Ona zostáva sama na vedenie podniku a udržanie rodiny. Po jeho prepustení Lee zavraždia veľmi blízku osobu. Pomsta je pre ňu jedinou životnou prioritou. Z bezstarostnej mladej ženy sa zo dňa na deň stáva bohyňa pomsty, ktorá je odhodlaná zničiť každého, kto sa pričinil o zničenie jej šťastia. Nikto ani len netuší, kým sa v skutočnosti Lea za tie roky stala, čo všetko obetovala, aby mohla svoje plány uskutočniť. Pred vonkajším svetom sa skrýva za masku cynickej, arogantnej ženy plnej nenávisti a skepticizmu. Vo chvíli, kedy jej zámer začína naberať na obrátkach, cestu jej skríži dievča, ktoré zmení Leino vnímanie sveta a vráti jej nádej na pokojný život. Lenže najprv musí dosiahnuť svoj cieľ. Musí zničiť nepriateľov.

4. Barbora Šedíková – Margaret Raven

l280135Margaret tu tiež niekoľkokrát bola spomenutá. Ale nedá mi to nespomenúť aj teraz. Kniha sa skvelo čítala, zároveň ma fascinoval ten príbeh. Ponurý, temný a záhadný. Presne to je niečo pre mňa. Autorka vytvorila skutočne zaujímavý dej a kniha ma dosť prekvapila, keďže ide o debut. Ale vôbec som neľutovala, že som si ju kúpila a prečítala. Knihu vám môžem s pokojným svedomím odporúčať, pretože ak máte radi takéto záhadné a temné príbehy, tak vás to stopercentne zaujme. Recenziu nájdete tiež po kliknutí na tento link.

Anotácia: Jej smrťou sa to malo skončiť. Omyl, jej smrťou sa všetko len začalo.

Čo ak všetko čo sa deje, nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Neveríš v nadprirodzeno? Trpko to oľutuješ! Možno to nebola smrť z vlastnej vôle, možno to bola vôľa niekoho… záhadného. Niekoho, kto by existovať nemal a predsa tu je.
O to zložitejšie sa vám hľadá pravda, ak je vaše svetlo zahalené v tme. Zrak vie veľa napovedať, ale keď nie je… pátranie po pravde občas poriadne zabolí. Strata ako taká je bolestná sama o sebe, no presvedčenie o opaku pravdy vás môže priviesť do záhuby.

3. Michal Škombár – Na rozhraní dvoch svetov

l277382Tretie miesto patrí jednoznačne knihe Na rozhraní dvoch svetov. Musím sa priznať, že toto nie je celkom môj preferovaný žáner, ale anotácia ma neskutočne zaujala a tak som sa to rozhodla risknúť. A neľutujem. Táto knižka v sebe skrýva skutočne napínavý a skvelo napísaný príbeh. Sci-fi nie je skutočne môj žáner, ale príbeh ma ohromil. Skvelé spracovanie, originálny nápad a napínavý dej. Verím, že táto kniha bude takisto zrecenzovaná tu na webe. 🙂

Anotácia: William už neraz myslel na samovraždu, ale komu to nepreblesklo hlavou ešte ani raz v živote? Nemôcť nikdy zaspať je darom aj prekliatím zároveň. A týmto handicapom bol na planéte obdarovaný každý ctihodný občan. Ako malý býval William nesmierne šťastný, že nemusí vykonávať tú čudesnú činnosť, o ktorej netušil, že kdesi v hĺbke stále existuje. No keď ste starší a morený v práci deň čo deň, odrazu sa vo vašom vnútri začne rozvíjať istá nebezpečná túžba. Nemusieť pohnúť ničím na svojom tele. Spánok sa ho snažil potajomky premôcť. William však nevedel, ako to spraviť. Nepoznal postup. Túžil aspoň raz v živote zakúsiť neopísateľný pocit voľnosti. Po dovŕšení toho najlepšieho veku, dvadsať rokov, mu vpichli pod kožu tekutinu. Tá zastavila jeho starnutie. Preto planétu obývali len ľudia prevtelení do mladíckej podoby. Rodiny, ktoré žili v manželstve takmer už veky, neboli obmedzené na počty detí. Krajina však nebola napriek tomu nikdy preľudnená, za čo mohli hlavne samovraždy, vraždy, neplodnosť, zrútenie sa, čo nakoniec opäť viedlo väčšinou len k samovražde. Všetko vyzeralo na oko prekrásne. Počatie nového života sa tu zakaždým rovnalo veľkému zázraku a bolo hodné aj bujarej oslavy.

2. Miroslava Varáčková – Drž ma, keď padám

l279380Doteraz sme tu mali také akčné príbehy. U tých to býva azda najčastejšie, že vám nedajú spať. Ale mám tu knihu, ktorá je YA a takisto som ju nedokázala pustiť z rúk. Je to skutočne krásny a reálny príbeh a je podaný tak dobre, že napäto prehŕňate stránky jednu za druhou a nikdy si po prečítaní jednej kapitoly nemôžete povedať, že nateraz stačí. Jednoducho musíte začať čítať aj tú ďalšiu. Nedá sa prestať. A to je na knihách to najlepšie. Keď sú vám ukradnuté vaše povinnosti a ste spätí len s príbehom. V tom je to čaro.

Anotácia: Láska, rodina, priatelia. Niekedy je ťažké rozhodnúť sa správne… a tie správne rozhodnutia si vyžadujú najviac odvahy.

Kaťa, Zuzka a Ondro majú už iba otca, no toho v lotérii isto nevyhrali. Ani ako cenu útechy. Pre pijana, gamblera a klamára sú jeho deti na najposlednejšom mieste. Ondro sa s Kaťou snažia, aby malej Zuzke zabezpečili aspoň nutný základ na prežitie, kým pred učiteľmi a sociálkou zahmlievajú, čo sa doma deje. Otcov teror sa zhorší, keď sa na scéne objaví Katin nový objav. Z problémov ich dokáže dostať len pravda. Krutá, bolestivá… ale pravda. Na to však nemá odvahu ani jeden zo súrodencov. Alebo áno? Tento román je kruto realistickou výpoveďou o životoch tínedžerov a ich súrodencoch. Výpoveďou o dobe, v ktorej žijeme, no zakrývame si pred ňou oči. Lebo pozerať sa na svet cez ružové okuliare je naozaj ľahké. To však neplatí pre romány Mirky Varáčkovej.

Komu sa kniha môže páčiť: Romantickým dušiam, ktoré ale vedia, o čom je reálny život.

A konečne 1. miesto: Martin Repa – Spútaní časom

l305313Možno vás prekvapí, že som na prvé miesto zaradila práve túto knihu. Je to trochu zložitejšie čítanie, ale ja osobne som to nedokázala prestať čítať. Áno, občas som knihu odtiahla a zauvažovala o tom, čo som si práve prečítala, ale i tak som ju jednoducho musela čítať. Nedokázala som to zastaviť. Ak ste doteraz pochybovali, že kniha, ktorá je trochu zložitejšia, môže byť práve tá, ktorú nemôžete pustiť z rúk, tak ak si prečítate túto knihu, pochybnosti zmiznú. Doteraz som asi ešte nikdy neprečítala knihu, ktorá by bola tak hlboká a tak dobre napísaná, že by som z nej bola fascinovaná. Prečítala som hlbokomyseľné knihy, ktoré boli zároveň nudné, prečítala som skvelo napísané knihy, ktoré nemali hlbší zmysel. Ale táto… Táto vo mne rezonuje ešte doteraz. A koniec-koncov, nepomôže, keď vám o nej budem len básniť – MUSÍTE SI JU PREČÍTAŤ! 🙂 Recenziu nájdete na tomto linku.

Anotácia: Mysteriózny príbeh, kde hlavnú úlohu zohráva láska ako hnací motor na prekonanie všetkých prekážok, je zároveň odvážnou sondou do neznámych hlbín nášho podvedomia. Autor ponúka jednu z odpovedí na večné otázky ľudstva, či existuje aj iný život ako ten, čo poznáme.

Emotívne silný a precízne vystavaný príbeh zaujme čitateľa od samotného desivého úvodu, až po veľkolepé vyvrcholenie. Spolu s autorom sa vyberieme za hranice reálneho sveta. Kniha Spútaní časom pozýva čitateľa na cestu, o ktorej bude ešte dlho premýšľať.

Tak, to je moja top pätica kníh, ktoré mi nedajú spať. Možno sa k ním pridajú ďalšie, v tom prípade by som zase spísala ďalší podobný článok.

A čo vy? Sú nejaké knihy, ktoré ste nedokázali pustiť z rúk?

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte. 🙂