ROZHOVOR: Radovan Bezecný

Prinášam vám nový rozhovor, tentokrát s autorom knihy Dievča z lesa (a ďalších). Mimochodom, sa budete môcť tešiť na recenziu knihy Dievča z lesa. Užite si rozhovor. 🙂


27400094_1369399726497515_2053503115_nAko ste sa dostali k písaniu?

Prvé impulzy prišli už na základnej škole, tesne pred strednou školou, keď som s veľkou obľubou na hodinách slovenčiny písal úvahy na rôznorodé témy. Pamätám si, ako mi štyri A4 strany nestačili. Vtedy som asi prvýkrát pocítil, že som tu ako ryba vo vode. Našiel som sa v písaní a moje kroky neskôr pomaličky smerovali k blogovaniu na internete, k písaniu pravidelnej rubriky do novín a až ku knižným publikáciám. Malo to všetko prirodzený priebeh. Také moje vlny písania, po ktorých nasledovali ďalšie. Nechal som sa nimi unášať a „surfujem“ na nich až do dnes:)

Bol to váš sen stať sa spisovateľom?

Áno, vždy ma lákala aj táto profesia, aj keď je momentálne len koníčkom. Keď som mal osemnásť rokov, začal som premýšľať aj nad tým, že by bolo pekné vydať knihu, ktorá by pre ľudí niečo aj znamenala. Páčila sa mi myšlienka, že by som mohol vytvárať príbehy, ktoré ožívajú nielen v mojich predstavách. Je pekné, ak niečo vytvoríte, čo má určitú hodnotu. Ako napríklad odkaz, ktorý by mal dobrou knihou zasiahnuť čitateľa. Našiel som sa pri písaní, pri ktorom sa vždy rád vyhrajem ako umelec s obrazom pri miešaní farieb na plátno.

Predstavíte čitateľom svoje diela?

Mám rád pestrosť žánrov, teda každý môj titul je iný. Rád oslovujem široké publikum. Aktuálne sa nezameriavam iba na jeden žáner. Viem sa tak vyhrať s textom a zistiť, kde ešte môžem posunúť vlastné hranice predstavivosti a fantázie. Prvá kniha, môj debut s názvom „Zo života a pre život“ bola vydaná na jeseň 2010 vlastným nákladom na podnet čitateľov, ktorí čítali môj pravidelný stĺpček v týždenníku Pardon. Písal som každý týždeň o medziľudských vzťahoch. Vždy iný názov článku, iná téma, ktorú som rád rozoberal. Kniha bola do kníhkupectiev žánrovo zaradená pre rozvoj osobnosti a duchovný rast. Ak smiem citovať jednu moju čitateľku krátkym úryvkom: „Kniha nie je typickou beletriou ani čisto duchovným sprievodcom – je to vyvážená kombinácia krátkych príbehov prelínajúca sa v línii 3 rozprávačov.“ Bola zameraná pre tých, ktorí majú radi nekomerčnú literatúru. Aj keď som mal rozpracovaných viacero rukopisov, druhý titul vyšiel oveľa neskôr až v lete 2016 vo vydavateľstve BESTSELER. „Šokujúce prebudenie“ ako mrazivá kriminálka pre horúce letné dni. Novodobý krimi thriller otvára neotvorené témy v rukách vládnych inštitúcií. Netreba tiež zabúdať, že hranica medzi skutočnosťou a fikciou môže byť veľmi krehká a stratiť sa v nej nie je až také ťažké. V tejto knihe som načrtol základnú myšlienku, že súkromie je pre nás veľmi dôležitý pilier a nikdy by nám ho nemali brať, či búrať. Tretí titul pod názvom „Dievča z lesa“ vyšiel v máji 2017 vo vydavateľstve ELIST z čoho som mal taktiež obrovskú radosť. Išlo o moju srdcovku, čo sa týka príbehu. Vojnový román z talianskeho prostredia so židovskou tématikou. V životnom príbehu Eduarda Giuliana, nebude chýbať láska, smútok, či strach z vojny, ale aj boj za slobodu a rodinné hodnoty. Ponorte sa do príbehu dvoch mladých duší, ktorých rozdeľovalo náboženstvo, ale spojil ich vrúcny cit. Štvrtý titul vyšiel ako spoločný projekt s ostatnými autormi v decembri 2017 pod názvom „Vražedná sedmička“. Sedem tvárí zločinu v podaní siedmich slovenských autorov. Začítajte sa do mrazivých detektívnych a krimi príbehov s nečakaným rozuzlením. Nezľaknite sa prešpekulovaných činov páchateľov odhodlaných na všetko a vydajte sa spolu s vyšetrovateľmi odhaliť zločincov. Po dočítaní každého z príbehov vám ešte dlho ostanú na tele zimomriavky. Nebojte sa! Nič z toho, čo budete čítať, nie je pravda… tá vie byť ešte horšia!

Aké sú vaše spisovateľské plány do budúcnosti?

Mám rozpracované ďalšie dva nové žánre. Psychologický triler zo slovenského prostredia na ktorom už intenzívne pracujem a taktiež skúšam niečo iné, knihu pre deti a mládež s indiánskymi legendami, kde budú prekrásne ručné ilustrácie. Je teda čo robiť:)

Čím sa pri písaní najviac inšpirujete?

Životom. Ten ponúka emócie a príbehy ľudí. Stačí si len vybrať.

Čo by ste poradili začínajúcim autorom?

Treba si vždy ísť za svojim snom, aj keď to možno znie ako otrepané klišé. Netreba počúvať neprajníkov, pretože sú len leniví si ísť za tým svojim šťastím. Treba písať čokoľvek. Vždy s chuťou, keď sa naskytne príležitosť. Pre vlastnú radosť, pretože chcete. Ak už ste sa dostali do bodu, aby váš rukopis čítal aj niekto iný ako rodina, či známy, urobte tak. Netreba sa báť. Určite si ešte predtým dajte texty skorigovať, najmä gramaticky, aby ste si neurobili zlé meno hlavne zo začiatku. Knihy a ich čítanie sú skvelým nástrojom pre širšiu slovnú zásobu, ktorá sa pre šikovného autora určite zíde. Skúste blogovať na internete. Získate tak rýchlu spätnú odozvu, čo si o vašom písaní myslí aj okolie. Pre mňa to bol dobrý štart a odrazový mostík, aby som sa písaniu venoval aj intenzívnejšie ako len sporadicky. Recenzie vedia autora nakopnúť. Aj tie negatívne, aby vedel popremýšľať, kde by mohol na sebe ešte popracovať.

Ako vznikla vaša kniha Dievča z lesa?

Musím sa priznať, že pomaly a tiež s časovým odstupom. Každý titul si pýtal svoj vlastný čas. Niektoré som napísal za šesť až deväť mesiacov, ale postupne som sa k nim opätovne vracal. Vylepšoval, prepisoval, či škrtal zbytočné texty. Možno to niektorí autori poznajú. Píšete a zrazu sa zastavíte pri strane číslo tridsať a neviete ako ďalej. Mal som podobný problém pri knihe Dievča z lesa. Začal som ju písať už 7.januára 2009. Vrátil som sa k nej po dlhšom období, po niekoľkých rokoch a dopísal som ju za pár mesiacov. Asi som musel na ňu vyzrieť. Aj názov sa menil. Pilotný názov bol Narodená v tme, potom prišiel názov Navždy v mojom srdci a nakoniec som knihu nazval jednoducho a symbolicky, Dievča z lesa:)

Čo by ste v súvislosti s písaním chceli dosiahnuť?

Ak niekto tvrdí, že len dobrý pocit, tak asi klame sám seba. Určite väčšie čitateľské publikum, aby som videl, že to čo robím má zmysel. Chcel by som sa s mojim písaním dostať do bodu, aby som sa mu venoval na plný úväzok, ale to je ešte hudba budúcnosti. Ešte ma čaká dosť práce:)

Aké knihy (alebo autori) sú vaše najobľúbenejšie?

Ťažko menovať, pretože je plno skvelých titulov a vždy prichádzajú nové. V obľube mám tie, nad ktorými uvažujem aj nasledujúce dni. Tieto knihy sú pre mňa výborne napísané.

Čítate slovenskú literatúru? Čo si o nej myslíte?

Áno, čítam. Ak ma anotácia knihy zaujme alebo recenzie čitateľov. Medzi slovenskými knihami sú určite aj skvosty, ktoré prekvapia. To značí iba jedno, že máme talentovaných slovenských autorov a treba im aj naďalej fandiť.

Ďakujem za rozhovor.

A ja ďakujem za poskytnutie rozhovoru. 🙂