Očakávania, ktoré sa nenaplnili – Jozef Karika: Trhlina

jozef-karika-trhlina-clanokW

Od môjho posledného článku, v ktorom som písala o knihe, ubehol už istý čas a keďže ste hlasovali v ankete na FB, že by ste uvítali aj ďalšie podobné články, ako bol článok o Mračnách Urdisu, tak som sa rozhodla napísať pár slov o knihe, od ktorej som veľa očakávala.

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč.

Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.

Tou knihou je Trhlina od Jozefa Kariku. Z autorovej tvorby som dovtedy prečítala Strach a ten ma prekvapil a doslova šokoval. Bolo to skvelé, hororové a od slovenského autora. Čo viac si priať? A tak som do Trhliny šla s veľkým očakávaním, že to bude ako Strach. Napínavé, hororové, nebudem sa nudiť a ani robiť ten zlozvyk preskakovania.

Ehm, celkom to nevyšlo.

Karikov štýl je dobrý, skvelo opisuje, vytvára napätie. Lenže v Trhline to bolo skôr o… naťahovaní a naťahovaní. Začalo sa to dobre, hneď bola nasadená pochmúrna a šedivá atmosféra, čo sa mi páčilo a k príbehu to sedí, ale než som sa dočkala nejakého poriadneho napätia tak… bol už skoro koniec knihy.

Je skvelé, že sa Karika podujal na spracovanie niečoho, čo sa skutočne stalo, že čitateľom ukázal takúto slovenskú záhadu, ale čakala som, že to bude lepšie spracované. Záhada Tribeča je veľmi zaujímavá a fascinovalo ma to, ale to bolo asi tak všetko.

Čakala som napätie – toho som sa dočkala až na konci. Čakala som toho oveľa viac, ale akosi sa mi toho nedostalo. Autor dáva čitateľovi na výber čomu uverí, ale jednoducho som z tejto knihy nebola vôbec unesená ako zo Strachu. Strach bol strhujúci, napínavý, strašidelný a akčný. Trhlina… Trhlina bola nudná.

… Svetlo sa rozlialo obývačkou a v zlomku sekundy odhalilo pravdu.

Dosť krutú pravdu. Aspoň pre mňa.

Platňu na oboch stranách ktosi poškriabal. Zámerne poškodil drážky, aby sa zvukový záznam nedal prehrať. (str. 76)

Strašne ma mrzí, že toto píšem, pretože ako autora mám Kariku rada a chcem si prečítať od neho Tmu a aj jeho novinku, ktorá má vyjsť tuším v októbri – Priepasť -, ale Trhlina ma fakt strašne sklamala.

Čítala som ju asi päť mesiacov. Nelákalo ma vrátiť sa k nej. Dej postupoval strašne pomaly, akoby ste naťahovali žuvačku. Autorov štýl je síce dobrý, vie to so slovami, ale mám pocit, že fakt, že ide o príbeh založený na skutočnosti, tomu skôr ubral ako pridal. Neviem, či je nudnosť tejto knihy práve vinou tohto, alebo čím to je, ale viem vám povedať, že Karika píše dobre.

Len táto kniha sa jednoducho… nevydarila.

Všetko to, čo som čakala sa nenaplnilo. A práve o to väčšie je moje sklamanie. Bolo mi sympatické, že hlavná postava je bloger a tiež to, že je to podložené na skutočnosti, ale to je asi tak všetko.

V knihe som preskakovala, nudila sa, chýbala mi akcia. A o tom svedčí aj to, že som túto knihu čítala päť mesiacov.

Jednoducho pre mňa je Trhlina slabota. Ale verím, že si Karika u mňa reputáciu napraví, ja mu rozhodne šancu dám.

Okrem toho sa chystá rovnomenný seriál, ktorý bude bežať tuším v TV Joj, ale keďže televíziu nepozerám, zrejme to pôjde mimo mňa. Osobne by som sa rada pozrela na filmové spracovanie Strachu, ako Trhliny, ale okej.

Čítali ste túto knihu? Aký z nej máte pocit?