Rozhovor s Máriou Havranovou

l302890Pre dnešok mám pre vás rozhovor s autorkou knihy Nad priepasťou – s Máriou Havranovou, ktorú môžete poznať aj ako autorku knihy Hladné dlane, ktorú napísala pod pseudonymom Maria Corvus.

Tento rok vám vyšla druhá kniha Nad priepasťou – mohli by ste nám ju trochu predstaviť?

Kniha Nad priepasťou nie je čisto román pre ženy, hoci je medzi nimi zaradená. Ide o retrospektívno-súčasný príbeh manželského páru. Chiary, ktorá je psychoterapeutka, starajúca sa o dve deti – dvojičky. Dievčatko Laia a chlapček Marco. Marco sa im však narodil ako autista. Thiago, Chiarin manžel je vyťažený právnik. Dni, mesiace a roky plynú a citové puto medzi manželmi akosi chladne a Chiara sa ocitá v náručí iného muža, podnikateľa Maxa, ktorý to s ňou myslí vážne a pomáha Chiare i s jej synom Marcom, keďže má ranč a venuje sa hipoterapii. V príbehu sa striedajú kapitoly, v ktorých sa Chiara vracia do minulosti, do vášňou nabitých dní strávených s Maxom s kapitolami, v ktorých Thiago, jej manžel premýšľa o živote vo väzení a odtiaľ píše listy svojmu autistickému synovi.

Je to príbeh o láske. O láske muža a ženy, o láske rodiča a dieťaťa, o láske medzi súrodencami.

Psychologické pasáže sa striedajú s trochou erotiky a vášne a celá kniha je popretkávaná krásnymi básňami od slovenskej, žiaľ, nedocenenej poetky Neullior Aeternum. Dúfam, že len zatiaľ nedocenenej. Knihu, v ktorej sa zabíja a zomiera pre lásku odporúčam nielen ženám, ale aj mužom.

Prečo ste sa rozhodli Nad priepasťou vydať pod vlastným menom?

Rozhodnutie vydať knihu pod vlastným menom vyšlo priamo od českého vydavateľstva Brána, ktoré knihu Nad priepasťou vydalo, a ktorému patrí moja vďaka.

Čím ste sa pri písaní knihy Nad priepasťou inšpirovali?

Vždy sa inšpirujem vlastným životom, príbehmi prerozprávané mojimi priateľmi, alebo tými, ktoré si vypočujem, hoci aj neznámymi ľuďmi, ktorí, neviem z akého dôvodu si ma častokrát zvolia za akúsi „bútľavú vŕbu.“ Konkrétne kniha Nad priepasťou je zmesou skutočných udalostí, známa má autistické dieťa, pozbieranými čriepkami zo života okolo seba a samozrejme, príbeh je doplnený mojou fantáziou, ktorej mám zatiaľ, vďaka Bohu dosť 😊

Pracujete teraz na nejakej novej knihe?

Áno, pracujem na novej knihe, mala by vyjsť niekedy vo februári budúci rok, ak sa podarí.

Myslíte si, že sa vaša tvorba od vydania vašej prvotiny nejako zmenila?

Moja prvotina Hladné dlane, napísaná ešte pod pseudonymom Maria Corvus, vyšla v roku 2015 a bola úplne iná ako kniha Nad priepasťou aj ako kniha, ktorú píšem v týchto dňoch. Keby som to mala bližšie špecifikovať, tak by som povedala, že som trochu pritvrdila a to myslím predovšetkým na moju v poradí tretiu knihu, ktorú pripravujem. Hladné dlane je čisto romantické, oddychové čítanie, ale Nad priepasťou by som zaradila skôr medzi psychologické, alebo spoločenské romány a príbeh, ktorý mám rozpísaný pre čitateľov bude mať aj krimi zápletku, bude tam viac napätia, ale aj agresivity. Láska však nechýba v žiadnej knihe a je jedno v akej podobe.

Sú nejaké knihy, ktoré vás v tvorbe inšpirujú?

Nepovedala by som, že ma nejaká kniha niekedy inšpirovala. Čítam všeličo, nemám vyhranený žáner a každá kniha je pre mňa iná, ale nečerpám zo žiadnej. Myslím si, že každý autor má svoj vlastný „rukopis.“

Čo by ste poradili autorom, ktorý uvažujú o vydaní svojej knihy?

Môžem im poradiť len to, čo som poradila aj ja sama sebe. Ak chcú písať, nech píšu a je úplne jedno kedy s tým začnú, v akom veku a o čom. Začať písať sa dá aj v štyridsať päťke a pokojne aj neskôr. Nech si ide každý za svojim snom a nedá sa ničím a nikým odradiť, pretože v budúcnosti by ho to mohlo veľmi mrzieť.

Každému, kto sa pohráva s myšlienkou začať písať želám len to najlepšie. Čo najčastejšiu návštevu literárnej múzy, fantáziu a hlavne čas dať to všetko najprv na papier a potom do kníhkupectiev 😊

Chcete niečo odkázať čitateľom?

Všetkým čitateľom prajem ešte krásne slnečné dni a príjemné čítanie kníh. A nech si dávajú na seba pozor!

Ďakujeme za poskytnutie rozhovoru. 🙂 A musím za seba povedať, že knihu Nad priepasťou by som si rada prečítala. 🙂