Rozhovor s Michaelou Zamari

33712174_10211400992156390_6114557352323579904_nPo dlhšom čase tu mám pre vás opäť nový rozhovor a tentokrát to bude s autorkou kníh Šéf môjho šéfa, a pokračovania Šéfom môjmu šéfovi. Dozviete sa však aj o knihe, ktorá čoskoro vychádza a bude sa týkať sveta autorov. 🙂

Môžete čitateľom predstaviť seba a svoju tvorbu?

Som typický blíženec – zvedavá, milujem slobodu a cestovanie, zábavu, a v neposlednom rade písanie. Debutovala som minulý rok na jeseň s románom Šéf môjho šéfa, ktorý je určený najmä ženskému publiku. Tento rok som si v lete vydala pokračovanie a zároveň finálnu časť príbehu, pod názvom Šéfom môjmu šéfovi. Týmto dvojdielnym príbehom som odštartovala sériu, ktorej sa chcem v blízkej budúcnosti venovať. Mojím zámerom je písať oddychovú literatúru a príbehy inšpirované skutočnými udalosťami, v ktorých nechýba láska, humor, dobrodružstvo a erotika. Tretí román Posledný džentlmen je inšpirovaný skutočnými udalosťami a do istej miery je spätý aj s mojou prvotinou, pretože som sa pri ňom inšpirovala aj mojou cestou k vydaniu prvej knihy.

Ako a kedy ste sa dostali k písaniu?

Píšem už od detstva, ale prvý väčší impulz prišiel až v roku 2014. Životné okolnosti to však zariadili tak, že k písaniu som sa dostala až o dva roky neskôr. Začala som písať niečo osobné, no ešte nedozrel čas na dokončenie tohto príbehu. Niekedy sa k nemu vrátim. Zlom nastal až s nápadom na knihu Šéf môjho šéfa, ktorú som úspešne dopísala a dnes je už na svete. A odvtedy som prakticky neprestala písať.

Vychádza vám tretia kniha s názvom Posledný džentlmen. Čo vás k jej napísaniu inšpirovalo?

Ako uvádzam v knihe – Pôvodne som nemala v úmysle napísať túto spoveď, ale v jednom momente ma k nej nevedomky vyprovokoval samotný „posledný džentlmen“, ktorému je venovaná značná časť tohto príbehu a absolútny neporiadok a chaos vo vydavateľskom svete. Okrem toho chcem vzdať hold tým, ktorí sa nebáli pustiť sa do niečoho veľkého a splniť si svoje sny, a povzbudiť tých, ktorí ešte potrebujú nabrať odvahu.

Michaela Zamiari je sčasti pseudonym – ako vzniklo práve priezvisko „Zamari“?

Chcela som písať pod pseudonymom skôr z praktických dôvodov. Plánovala som písať viac intímnejšie príbehy, inšpirované prevažne osobnou skúsenosťou a fantáziu použiť len na doplnenie. Posledný džentlmen je ukážkou, že som to myslela vážne. Tak som v hlave kombinovala slabiky, aby som dostala niečo pútavé, zapamätateľné, neutrálne a jazykovo univerzálne. Až z toho vzniklo Zamari. Potom som si pozrela na webe, čo k tomuto menu nájdem a vysvitlo, že nie je veľmi používané. Ak som dobre hľadala 🙂 . Našla som aj charakteristiku tohto mena a dokonale mi pasovala ku mne. A bolo rozhodnuté.

Aký je vás najväčší spisovateľský sen, alebo cieľ, ktorý chcete dosiahnuť?

Najväčším úspechom by pre mňa bolo, ak by sa moje knihy predávali v angličtine a vo veľkom by oslovili aj zahraničné publikom. Ale viem, že sa to nedá zo dňa na deň, preto sa chcem tejto méte priblížiť menšími cieľmi. Prvý bol vydať knihu na domácom trhu a získať si priazeň ľudí. Veľmi si vážim, že mi čitatelia dali šancu a že ma podporujú pozitívnymi spätnými väzbami. Akonáhle sa mi podarí splniť nejaký cieľ, ambície mi predhodia ďalší. Tak aspoň nezaspím na vavrínoch a posúvam sa ďalej 🙂 .

Aké knihy by ste odporučili čitateľom?

Záleží od toho, akí sú vášniví čitatelia 🙂 . Ak nie sú a chcú začať viac čítať, odporučila by som začať niečím, čo ich zaujme, aby si vyvinuli závislosť od čítania pri knihách, ktoré ich pohltia. Potom už nie je ťažké udržiavať sa v duševnej pohode 🙂 . Čítanie by nemalo byť donútením, ale túžbou, inak nikomu neprospeje. Občas máme chuť na nejakú oddychovku, inokedy zas na niečo poučné. Ak by som ale mala odporučiť oddychovku, ktorá čitateľa chytí za srdce, tak naposledy ma očarila kniha Wonder (Obyčajná tvár). Nejednu slzu som vyronila aj pri príbehu Mengeleho dievča.

Čo si myslíte o slovenskej literatúre?

Predtým, než som začala písať, čítala som najmä zahraničných autorov, no teraz sa snažím spoznávať našich domácich. Nielen po osobnostnej stránke, ale aj cez ich knižné diela. A som veľmi príjemne prekvapená 🙂 . Najviac ma fascinujú romány Moniky Wurm, ktorú vnímam ako vzor. Som si však istá, že ešte sa mi do rúk nedostali všetky úžasné knihy a náš malý trh ich ponúka oveľa viac 🙂 .

Aká kniha príde po Poslednom džentlmenovi? Pracujete už na niečom?

Mám už v hlave naplánované ďalšie príbehy a postupne ich chcem napísať. Na všetky sa neskutočne teším! Čo bude nasledovať po Poslednom džentlmenovi, to sa môžu čitatelia dozvedieť práve z Posledného džentlmena. Značnú časť už mám napísanú… Viac prezrádzať nechcem 🙂 . Po tomto špeciálnom príbehu sa vrátim k sérii, ktorú som začala príbehom Nely a Tomasa – hlavní hrdinovia mojich prvých dvoch románov.

Prvá kniha Šéf môjho šéfa vyšla vo vydavateľstve MERIDIANO-press, ale druhý diel ste vydali sama – čo považujete za lepšiu alternatívu: samovydanie, alebo cez vydavateľa?

Netrúfnem si zovšeobecňovať, je to individuálne. Ak niekto potrebuje istotu, oprieť sa o vydavateľa, pomôcť s vydaním a distribúciou, a chce sa sústrediť len na písanie, tak je pre neho komfortnejšia spolupráca so skúseným vydavateľstvom. Ak sa naopak nebojí zariskovať, verí si a je ochotný celý proces vziať na seba – stať sa nielen autorom, ale aj svojím manažérom, postarať sa o úpravu textu, tlač, marketing, distribúciu, je ochotný investovať energiu a čas, tak nech skúsi samovydanie. Všetko má svoje plusy a mínusy 🙂 .

Je niečo, čo by ste chceli odkázať čitateľom, ktorí ešte nečítali vaše knihy?

Ak máte radi oddychovky s primeranou dávkou humoru, erotiky a lásky, tak siahnite po mojich prvých dvoch dielach a dajte mi vedieť, ako sa Vám páčili. Budem mi potešením vypočuť si Váš názor 🙂 . Ak sa chcete dozvedieť niečo z autorského zákulisia – aké je to vydať knihu, a nepotrpíte si na presladený záver milostnej zápletky, ktorý môžete odhadnúť ľavou zadnou (čo verím, že nehrozí ani pri mojich prvotinách), tak dajte šancu Poslednému džentlmenovi. Ja som mu šancu dala 🙂 .

Veľmi pekne ďakujem za poskytnutie rozhovoru. 🙂