Zaujalo nás #7 – alebo knihy, na ktoré sa môžete tešiť

zaujalonas-titul-obrazok

Opäť vás vítam u siedmeho dielu Zaujalo nás. Tento diel bude dlhší a bude obsahovať veľmi veľa noviniek, ktoré len teraz vyšli, alebo vyjdú v októbri. Na všetky sa však môžete tešiť, opäť je to zmes rôznych žánrov, aby ste si v tom každý našli to svoje. A ako bonus som pridala jednu knižku, ktorá nie je beletria, ale mňa veľmi zaujala, takže vám ju chcem ukázať. Tak šup na to! 🙂

Priepasť (Jozef Karika)

l299906Netajím sa tým, že ma Trhlina pomerne sklamala, no na Karikovu tvorbu nezanevriem a na Priepasť som pomerne dosť zvedavá. Kniha vychádza 16. októbra. Verím, že táto kniha bude zas tak skvelá ako jeho tvorba skutočne je.

Bývalý lezec trpiaci panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu. Za svoju zvedavosť kruto zaplatí – sám sa ocitne na hrane priepasti.

Je stará legenda horských vodcov o nadprirodzenej sile zhadzujúcej ľudí do hlbín iba strašidelná fáma, alebo obsahuje zrnko pravdy?

Jorga (Jana Pronská)

l430843Pre milovníčky historickej romance mám dobrú správu. 16. októbra vyjde pokračovanie knihy Kliatba, ktorá sa dočkala nedávno svojho tretieho vydania. Ja osobne fanúšičkou historickej romance nie som, ale láka ma to.

Zdá sa, že kliatba nešťastnej matky bola po stáročiach prelomená – preliata krv oslobodila Markusa Berzeviča i jeho strážkyňu. Jorga teda môže slobodne odísť a žiť svoj život. Zo všetkého najväčšmi túži po láske, akú vídala u svojho pána a jeho ženy Vereny. Jediná osudná chyba jej však nielen vezme moc a spomienky, ale aj vzkriesi čarodejnicu, ktorá žiada, aby ju nasledovala. Jorga sa úporne bráni, nechápe, prečo jej vazalstvo nemôže navždy pominúť. Čo sa stalo v dávnej minulosti, že duch čarodejnice nemôže odísť a zúfalo sa domáha jej pomoci? Aké temné tajomstvá ešte vyjdú na svetlo sveta? Jorga sa musí rozhodnúť, či je jej sloboda dôležitejšia než tí, čo s Markusom zdieľajú spoločný osud…

Hradba západu (Juraj Červenák)

l194126Piaty diel zo série Dobrodružstvá kapitána Báthoryho vychádza už 12. októbra.

Uhorské vojsko utrpelo drvivú porážku pri Parkáne. Hordy osmanských bojovníkov pod vedením samotného veľkovezíra prekročili Dunaj a obkľúčili pevnosť Újvár – Nové Zámky. Tú v kresťanskom svete nazývajú Hradba západu a vedia, že ak padne, bude ohrozená celá ríša. Obrancovia sú odhodlaní bojovať do posledného dychu, no čelia mnohonásobnej presile. Na múroch otriasajúcich sa pod tureckou delostreľbou stojí aj kapitán Kornel Báthory. Viac než o pevnosť sa však obáva o osud svojho syna Michala, priateľa Voronina a milovanej Juliany. Tí sa stratili kdesi v kraji zachvátenom nepriateľským drancovaním. Navyše ich stopu zachytila obávaná barónka Rónayová prezývaná Vlčica.

Skúsený autor Juraj Červenák v spletitom románe o najkrvavejšej vojne, aká sa kedy odohrala na území dnešného Slovenska, uzatvára príbeh viacerých postáv z epickej ságy o dobrodružstvách kapitána Báthoryho. Alebo aj nie?

Ak mi dovolíš (Hana Repová)

l393641Po dvoch dieloch Boh plače potichu prichádza autorka s novou knihou Ak mi dovolíš. Ja sa osobne chystám kúpiť si ju, takže vám potom snáď zreferujem, ako sa mi páčila. 🙂

Keď život už nikdy nebude taký, ako bol predtým…

Avery Adamsová precitne po tragickej udalosti a má iba jedno želanie. Aby sa nič v jej doteraz šťastnom živote nezmenilo. Všetko je ale úplne inak, ako si Avery úpenlivo želá. Minulosť, ktorá jej nedá spávať, sa k nej neustále vracia a skutočnosť, že jej život už nikdy nebude taký, ako bol predtým, považuje za neriešiteľný problém.

Avery sa s ním vyrovnáva len veľmi ťažko, netušiac, ako strašne sa mýli. Oveľa ťažšie bude pochopiť, prečo úplne cudzí muž, ktorý sa nečakane zjaví v jej živote, je ochotný podať jej nielen pomocnú ruku, ale vrátiť jej aj všetko to pekné, o čo prišla. A nebude v tom sám…

Posledný džentlmen (Michaela Zamari)

l32678118. októbra vychádza aj kniha autorky dvojdielnej série Šéf môjho šéfa. O tejto novinke sa môžete dočítať aj v rozhovore, ktorý vyšiel nedávno na našom webe. A ja teraz napíšem to svoje typické: tak na túto knihu som mega zvedavá!

Aké je to vydať svoju prvú knihu na knižnom trhu, kde vás nikto nepozná, a zamotať sa pri tom s kolegom v práci, kde vás poznajú všetci?

Jennifer vie o tom svoje. Pred oslavou jej dvadsiatych šiestych narodenín v nej naplno prepukne vášeň pre písanie a snaží sa dostať svoj debut na pulty kníhkupectiev za každú cenu. Nemá však ani poňatia, čo ju to bude stáť.

Počas tejto životnej etapy sa jej cesta pretne so starším kolegom, s ktorým na prvý pohľad nemá nič spoločné. Sú ako oheň a voda. Majú protichodné názory, odlišné záujmy a iné priority. Napriek tomu nedokážu prejsť okolo seba bez povšimnutia.

Začnú sa nezáväzne stretávať. Veď, čo sa môže stať?

Jareda to však jednostaj ťahá domov, preč z hlavného mesta, kde sa Jennifer cíti ako ryba vo vode. Má vôbec ich vzťah šancu stať sa niečím viac? Alebo sa už dávno stal?

Do plaviek (Eva Borušovičová)

l302869Okolo tejto knižky chodím už nejaký čas. A už si ju fakt musím kúpiť, lebo vždy, keď okolo nej prejdem, tak mám už v rukách kopu ďalších kníh a vravím si, že už by to bolo veľa. Nič no… Nabudúce v Panta Rhei priamo k nej a hotovo. 🙂

Prečo do plaviek? Pretože táto kniha je plná textov, ktoré mnohé veci odhaľujú a ponúkajú návod, ako preplávať životom, láskou, manželstvom, rodičovstvom, každodennými radosťami aj stratami. Popri hravých textoch sa občas čitatelia v príbehoch dostanú aj do vážnejších vôd politiky, verejného života a morálnych volieb, medzi hrdinov aj zbabelcov. No sú to texty, kde aj do tých najsmutnejších a najtemnejších hĺbok prenikne lúč hrejivého a láskavého slova. A dávajú odvahu. Texty vychádzali v denníkoch, týždenníkoch a mesačníkoch a ľudia sa na dni, keď ich mohli čítať, tešili. Teraz sa s nimi, zoskupenými v jednej knižke, môžu tešiť každý deň. Tak do plaviek! Do plaviek nie je treba schudnúť, opáliť sa, ani inak zdokonaliť. Do plaviek sa treba obliecť.

Komu sa kniha môže páčiť: Ľuďom so zmyslom pre humor a nadhľadom, čitateľom novinových stĺpčekov a úvah a fanúšikom fotiek Márie Švarbovej.

V znamení ametystu (Majka Danihelová)

l315563Určite tu máme fanúšikov fantasy. A myslím, že mám niečo pre vás. 🙂 Mňa kniha takisto dosť láka, takže si hádam nájde miestečko v poličke mojej knižnice. A mimochodom, na FB stránke autorky sa teraz súťaží o knižný box V znamení ametystu. 🙂 Prekliknite sa sem a súťažte.

Sedemnásťročná Meggie je celkom obyčajné dievča, ktoré má rado volejbal, kamošov a svojho uleteného bratranca. Jedného dňa sa však na oblohe zjavia zvláštne fialové vlny, zaútočí na ňu bojovníčka s očami čiernymi ako najhlbšia temnota sveta a zachráni ju zvláštna starena s palicou, na ktorej ožívajú čudesné ornamenty. Meggie sa razom ocitne v prapodivnom Ametystovom lese, ktorý doteraz poznala len z maminho rozprávania. Obdivovala svet plný víl bez krídel, prísnych pravidiel a temných tajomstiev. Považovala ich však len za výplody fantázie. No Ametystový les je skutočný. Prírodné spoločenstvo víl a voktarianov v ňom žije pod ochranou Ametystového lampáša, ktorý ich chráni pred nezvanými hosťami a udržuje mier a pokoj. Meggie sa v tomto fantastickom svete neocitla náhodou. Nie všetkým členom Lesnej rady ide o dobro spoločenstva a Meggie sa snaží pred svojím pravým poslaním utiecť. Spoločníkmi jej budú noví priatelia a zápisky mŕtvej mamy.

Ponorte sa do fantastického sveta mladej slovenskej blogerky Majky Danihelovej. Objavte čaro príbehu, ktorý doteraz koloval len zákutiami blogerského vesmíru a konečne uzrel svetlo sveta ako skutočná kniha.

Pes Timo a doktor Hafbolíto (Ľubica Bátoryová)

l302944A mám tu niečo pre deti. Už dlho si túto knižku všímam a tak som vedela, že ju sem musím zaradiť. 🙂

Veselé psíčkarske príbehy od kynologičky a canisterapeutky.

Aj ty chceš psa, ktorý s tebou šantí, hrá futbal, pozerá rozprávky, lakuje si nechty, no vie aj počítať, nakupovať a chrániť ťa? Lukáško a Tamarka takého majú a je s ním kopec zábavy. Timo je totiž ešte mladý pes a občas nerád poslúcha, je však veľmi múdry a rád skúša nové veci. Nečudo, že jeho dobrodružstvá sa sem-tam končia menšou katastrofou. Vtedy prichádza na scénu doktor Hafbolíto – múdry bernardín, bývalý horský záchranár.

BONUS: Lulus – receptár (Lucia Gažová)

l327051Viem, že toto nie je beletria, ale mňa to neskutočne zaujalo, pretože pečenie milujem. A mám kopu receptov poukladaných hocikde v mobile a potom to neviem nikdy nájsť. A tak by som si to zapisovala sem. Knižka vychádza 3. októbra a ja ju musím mať. 🙂

Receptár Lulus je zápisník, do ktorého si môžete zapisovať všetky nápady, rady a dobré recepty zo svojho okolia. Je farebný, nápaditý a prehľadný, aby bol vaším spoľahlivým spoločníkom. Navyše Lulus pre vás pripravila 15 nových receptov, ktoré môžete vyskúšať, kým vezmete pero do ruky a vytvoríte si vlastnú cukrársku knižku. Priestor na vaše recepty je rozvrhnutý tak, aby ste si ich mohli zapísať čo najfunkčnejšie, je tam miesto pre malý nákres aj riadky určené pre postrehy pri pečení.

Zaujala vás niektorá z kníh?