Jesenná chvíľa poézie (Jozef Kolibecký: Pocity)

20181004_141703

V rámci spolupráce s vydavateľstvom Enribook som si vypýtala na recenziu básnickú zbierku senického autora Jozefa Kolibeckého. Vydal už jednu zbierku básní s názvom Dotyky lásky a toto je jeho druhá zbierka. Keďže som milovníčka poézie, nemohla som odolať. A vďaka vydavateľstvu Enribook bude na tomto webe aj jesenná chvíľa poézie po druhé. 🙂

Napriek rôznym pocitom, ktoré sa nesú časom, v našej mysli nech zostane láska.
To je motto druhej básnickej zbierky Jozefa Kolibeckého, autora zo Senice. I zbierka POCITY rovnako ako prvá zbierka Dotyky lásky je plná poetických okamihov a zmyslového dráždenia, ale najmä intímnych pocitov, myšlienok či nálad autora voči láske, žene, ľuďom, svetu a udalostiam obklopujúcim nejedného z nás.

Poézia to nemá na knižnom trhu v súčasnosti vôbec ľahké. Sama to dobre viem, pretože som vydala zbierku Slovo je nádych. Pre poéziu je potrebná veľká propagácia a rozširovanie povedomia o existencii nejakej básnickej zbierky. Ľudia však čítajú poéziu veľmi málo a to je škoda. Osobne som prečítala mnoho kvalitných, precítených a silných poetických zbierok. A preto ma neskutočne mrzí, že táto medzi ne nepatrí.

Nechápte ma zle – nechcem tým povedať, že táto zbierka bola pre mňa strata času. To ani v najmenšom. Nemôžem povedať, že by bola jedna z najhorších.

Zbierka básní Pocity bola pekná.

Obsahuje skutočne veľa pocitov, no ona to len obsahuje. Nezasiahla ma. Bola pre mňa len plytčina. Básne boli pekné, autor volil zaujímavé metafory a opisoval reálne, pravdivé pocity zo života.

Lenže to je tak všetko.

Žiadny z tých pocitov ma priamo nezasiahol, že by som si povedala: „Wow, toto je ako z môjho života!“ Alebo: „Toto je tak silné a pravdivé!“ Tieto slová zostali nevyrieknuté.

20181004_120156

V prvom rade mi vôbec nesadol autorov štýl písania. Pripadalo mi to, akoby som čítala básne staré už niekoľko desaťročí a nie básne, ktoré boli vydané v tomto roku. Na môj vkus to bolo písané priveľmi zložito – až priveľmi pridával tie „kudrlinky poetiky.“ Ale musím sa nad tým pozastaviť, pretože ja píšem úplne inú poéziu. A možno pre tých, ktorí veľmi poéziu nečítajú, alebo ak áno, tak čítajú tých starších, klasickejších autorov, tak pre nich to môže byť skvelý poetický zážitok. Pre mňa to však bolo zastarané. Akoby som čítala autorov, o ktorých sme sa učili na strednej. Nechcem tým povedať, že je to vyslovene zle – ako som naznačila, niekomu sa to takto naopak môže páčiť -, ale mne to jednoducho nesedelo.

Dosť ťažko sa mi to čítalo a tak to naštrbilo dojem z jednotlivých básní.

K tomu mi prekážalo, že autor prehadzuje slovosled až pričasto. Viem, že prehodenie slovíčok je jedna z tých „kudrliniek poetiky“, ale bolo to pre mňa pričasto. Napríklad v časti „… prístav, čo láska menom volá sa.“ sa mi to páči. Ale v niektorých častiach to robilo šarapatu, že autor dával „sa“ na koniec pričasto. Plus mi tam prišli niektoré slová úplne zbytočné – ja by som ich asi vypustila (pointa by sa nezmenila).

A ešte jedna vec, ktorá mi udrela do očí: gramatické chyby. Každý sa občas mýli, to je normálne. Ale boleli ma oči, keď som videla slovo ľúbi s tvrdým y. Skoro ma porazilo. A nebola to jediná chyba.

Úprimne vám poviem, že ma strašne mrzí, že je to taká negatívnejšia recenzia (alebo skôr článok obsahujúci môj názor), ale nechcem klamať. Viem, ako veľmi odozva autorovi pomáha a tak verím, že aj táto pomôže aspoň trošku.

Aby som to zhrnula – zbierka básní Pocity ma trochu sklamala. Veľa som od nej očakávala. Nezasiahla ma a ťažko sa mi čítala. Avšak básne majú pekné myšlienky, sú o pravdivých pocitoch, no je to celé tak trochu plytké.

Z tejto zbierky sa mi najviac páčili básne Modlitba a Tam!, ktoré ma najviac oslovili. Síce úplne nezasiahli, ale páčili sa mi.

Ak by som túto zbierku mala odporúčať, tak potom čitateľom, ktorí majú radi klasický štýl básní.