Recenzia: Slivky v čokoláde (Lenka Hrubová)

Recenziu napísala Simona Sádecká.

Poviem to hneď na úvod; kniha Slivky v čokoláde nebola mojou šálkou čaju. Ani kávy. Alebo čohokoľvek. Ženské romány podobného typu ma nikdy nepriťahovali, ale prečítala som ju aj tak – treba predsa skúšať nové veci, nie?

Išla som do toho s pomerne nízkymi očakávaniami, keďže mi bolo hneď jasné, že sa tam pravdepodobne neobjaví nijaká z vecí, o ktorých rada čítam.

Ale čuduj sa svete. Prečítala som ju asi za dva dni.

42689829_1120275694788985_2874892344476303360_n

Jednoduchá zápletka, každodenný humor, ktorý je bežnému človeku blízky a štýl, ktorý takmer okamžite vtiahne a nepustí.

Kniha Slivky v čokoláde rozpráva úsmevný, celkom bežný príbeh jednej štyridsiatničky, ktorá sa po niekoľkoročných vzťahových suchotách rozhodne (pardon, kolegyne ju k tomu donútia) vyskúšať šťastie na internetovej zoznamke.

Ide to tak, ako by človek očakával; slabo. Internetové zoznamky sú plné rôznych podivínov, ak nie vyslovene úchylov a Laura, hlavná hrdinka, má niekoľkokrát chuť to zabaliť. A veruže to aj zabalí, ale len na to, aby sa premiestnila na medzinárodnú zoznamku, kde na niekoho konečne aj narazí… A tu konečne začína celá zápletka.

Pri čítaní rozhodne neočakávajte hlbokú, filozofickú pointu, ktorá vás nechá bez slov. Kniha čitateľa ani nedrží v napätí a niektoré pasáže navyše vyznievajú celkom trápne (tie…tie o malom vtáčikovi. Stále som traumatizovaná). Musela som pri nich knihu zatvoriť a vykričať sa do vankúša pred tým, ako som mohla pokračovať.

Okrem toho, koniec sa mi zdal veľmi náhly a nútený – skutočne? Takto to skončí? Viem, že v skutočnom živote je to celkom možné, ale od krásnej literatúry som čakala trocha viac.

V konečnom dôsledku sa ale Slivky v čokoláde čítajú ľahko, plynulo; polovicu som prečítala asi za hodinu jedno ráno, kým spolubývajúce ešte spali a ja som nemala čo robiť.

Je to milý, jednoduchý príbeh o tom, že na lásku je vždy čas a keď to aj náhodou nevyjde, nie je to ešte koniec sveta a dá sa pohnúť ďalej – a dokonca bez toho, aby ste kvôli niekomu museli zanevrieť na svoje obľúbené slivky v čokoláde!

Ďakujeme vydavateľstvu Slovart za poskytnutie knihy na recenziu.