Jesenná chvíľa poézie po druhé (Zuzana Volentierová: Láska na križovatke)

Neubehlo veľa času od článku, ktorý som písala o zbierke básní Pocity. No i za ten čas sa mi podarilo prečítať útlu zbierku básní Láska na križovatke od Zuzany Volentierovej. Na začiatok musím pochváliť nádhernú obálku. Stále som sa nad ňou rozplývala. 🙂 Stále myslím na to, že pokiaľ by som mohla vydať knihu na vlastné náklady, tak by som po dokončení básnickej zbierky, na ktorej práve pracujem, chcela vydať práve v Enribook. Ale to je trochu vedľajšie (nemohla som to nenapísať).

IMG_20181021_110538

Aký význam má láska?
Cítenie sa rozkladá v našich dušiach a prejavuje lásku a dobro v iných sférach. Vedieme naše kroky niekam, kde nás čaká vďaka, porozumenie, ale aj sklamanie či smútok.
Naše oči vedia rozpovedať príbehy, ktoré okolo seba vidíme, a naše srdce zas príbehy citov, čo nás napĺňajú. To sú cesty života – raz priamočiare, inokedy krivolaké – neraz spojené do križovatky.

Básnická zbierka Láska na križovatke je plná autorkiných intímnych myšlienok, vyjadrení a pocitov. A lásky – k priateľom, matke, starej matke, mužovi, ľuďom, k životu.

Poďme sa však venovať tejto krásne odetej básnickej zbierke. Opäť ide o viazanú formu básní, čo je samozrejme v poriadku, hoci ja obľubujem voľný verš. Avšak čítalo sa to krásne a táto knižka mi spríjemnila jeden taký melancholický večer.

Veľmi sa mi páčilo, ako autorka volí slová. Hoci, priznám sa, že niekedy sa mi zdalo, že používa priveľa zdrobnených slov. I tak sa mi jej štýl páči, je taký… ako by som to napísala… Je taký ľahký, no zároveň vznešený. Dokáže veršami pohladiť dušu človeka.

Používa krásne metafory, opisuje veľmi reálne pocity. Lásku vo všetkých možných podobách. No nájdete tam kúsok smútku a melanchólie, ale také básne mám ja rada. Práve v tých básňach som mala pocit, že sa skrýva toho najviac. Najviac tých pocitov.

Priznávam, že zbierka ako celok ma nejako extrémne hlboko nezasiahla, ale vnímam ju ako také príjemné čítanie, keď vonku prší a vy sedíte v kresle a cítite, ako vás verše hladia na duši a na srdci. Také ľahké poetické čítanie, čo je v podstate fajn. Avšak našlo sa zopár básní, u ktorých mi dokonca kvapla jedna slzička. A to – dosť podstatne – ovplyvnilo môj dojem z básní.

IMG_20181021_111320_1

Vytkla by som síce ešte jednu vec: a to, že sa mi zdalo, akoby autorka musela za každú cenu tvoriť ten rým. Azda preto používala viac tých zdrobnenín. Nie je to nejaký veľký problém, ale občas to rušilo dojem z básne. Avšak keďže ide zrejme o prvotinu, tak trochu privriem oko.

Dúfam totiž, že toto nie je posledná básnická kniha od tejto autorky a veľmi rada by som si prečítala od nej niečo ďalšie, pretože svojim štýlom ma skutočne zaujala i keď, ako som už spomínala, mám radšej voľný verš. A vcelku by ma zaujímalo, ako bude vo svojej tvorbe autorka postupovať.

Aby som to zhrnula: Láska na križovatke je zbierka básní, ktorá nijakým spôsobom neprekvapí, ale ani neurazí. Je písaná pekným štýlom, hoci sa zdá, že autorka chcela, aby sa básne za každú cenu rýmovali. To trošku ruší dojem z básní. Ale odhliadnuc od toho je to plné rôznych pocitov, najmä lásky a i trochou melanchólie, čo sa mne osobne páčilo asi najviac.

Zbierka ako celok nemusí zanechať veľmi hlboký dojem, avšak sú tam básne, ktoré dokážu prinútiť slz stiecť po líci. Na začiatku som mala rozpačité pocity, ale keď som zbierku dočítala, k niektorým básniam som sa musela vrátiť a prečítať si ich znovu, pretože sa mi páčili.

Ak hľadáte ľahkú poéziu na dlhé jesenné a zimné večery, ktorá vás pohladí na duši, tak Láska na križovatke by mohla byť práve pre vás. 🙂

bitmoji-20180922013043

 

Knižku prečítala a článok napísala Elizabeth. 🙂

 

Ďakujem vydavateľstvu Enribook za poskytnutie tejto knižky na recenziu.