„Môj detský sen bol stať sa rockovým spevákom a tak som si vymýšľal metalovo-rockové texty.“ – rozhovor s Romanom Čerňanským

Mám tu pre vás ďalší rozhovor. Tentokrát ide o autora dvoch kníh, Zámena a Paríž na viac spôsobov. 


RCKedy ste začali s písaním a čo vás k tomu viedlo?

S písaním som začal relatívne skoro. Bolo to ešte na prvom stupni základnej školy. No a viedla ma k nemu hudba. Môj detský sen bolo stať sa rockovým spevákom a tak som si vymýšľal metalovo-rockové texty. Jeden sa dokonca niesol v zmysle toho, že je krátko pred polnocou. Až neskôr som zistil, že Iron Maiden majú pesničku 2 Minutes To Midnight. Avšak potom nasledovali dlhé roky bez písania.

Predstavte nám svoje zatiaľ publikované knihy.

Prvotina je Paríž na viac spôsobov. Je to hybrid viacerých štýlov, ktorý sa nesie vo veľmi premýšľavej nálade. Myslím si, že dnes by som nevedel už takto hĺbavú knihu napísať. Viaže sa k obdobiu, keď som mal menej starostí a viacej času na premýšľanie. Tiež som vtedy ako človek dozrieval. Na tejto knihe som sa učil písať a tak je tiež malým zázrakom, že vôbec vyšla.

Moja aktuálna kniha je Zámena, ktorá nedávno vyšla v českom preklade aj na českom trhu. Je to komerčná próza. Príbeh z dnešnej doby, kedy bohatneme, ale často len materiálne a potom nám niečo chýba. Hlavný hrdina je úspešný človek, napriek tomu nie je šťastný.

Čím sa pri písaní inšpirujete?

Životom, problémami a ľuďmi okolo mňa. Nemusia to byť len osoby v mojej bezprostrednej blízkosti, ale ľudia, ktorých síce osobne nepoznám, ale ich príbeh alebo nejaký obraz z ich života, či myšlienka sa ku mne dostane. A ja vytvorím z toho úplne nový príbeh. Mám viacero námetov a nápadov na knihy a vždy si nechám čas na premyslenie do ktorej témy sa pustím.

Na čom aktuálne pracujete?

V septembri som začal písať tretiu knihu. Myslím si, že do leta budúceho roka by som mohol byť hotový a ak pôjde všetko ako má tak knižka by sa mohla objaviť na vianočnom trhu 2019.

Je to horor alebo skôr mysteriózny triler. Pracovný názov je Blood Sugar Sex Magik podľa albumu známej rockovej skupiny. Všetky tieto témy budú súčasťou príbehu. Mám vymyslený už aj skutočný názov, ale ten ešte neprezradím.

Je nejaký žáner, ktorý by ste chceli skúsiť napísať, alebo naopak taký, ktorý by ste nechceli písať?

Skúsiť by som chcel ten ktorý aktuálne píšem. Vždy ma lákal. Podľa mňa je to žáner, ktorý dokáže obsiahnuť takmer všetko a navyše ak máte dobrú fantáziu vaše hranice sú v tomto žánri neobmedzené.

Vo voľnom čase sa venujete fotografovaniu – čo vás na tejto činnosti najviac baví?

Robenie obrázkov. Táto činnosť ma dokáže úplne pohltiť a nevnímam nič iné. Preto ju mám rád. Človek si výborne oddýchne.

Čo si myslíte o slovenskej literatúre?

Myslím si, že je dobrá. Máme tu veľké množstvo autorov. Niektorí sú lepší, iní horší. Škoda, že sa ešte žiadnemu z nich nepodarilo preraziť v zahraničí. Myslím tak skutočne, ako našim českým kolegom.

A aké knihy by ste odporučili čitateľom?

Odporučil by som im, aby sa neobmedzovali len na svoj žáner, ktorý bežne čítajú. Viac krát ma prekvapili, ale najmä obohatili knihy, ktoré boli pre mňa z iného súdka. Pokiaľ chcú umelecký zážitok, tak ja som ho mal vždy pri Márquezovi. A hlavne pri menej známych dielach do neho.

Z poézie mám rád Rúfusa alebo Seiferta. No a z hororu pánov klasikov Poeho, Lovercrafta, či knihy Frankenstein, a Psycho. A celkom sa teraz bavím na Cooperovom Červenom pirátovi aj keď je to kniha pre mládež.

Chcete čitateľom projektu niečo odkázať?

Ďakujem v prvom rade Vám, ktorí stojíte za týmto projektom. Predpokladám, že máte skutočne radi slovenskú literatúru a preto to robíte. No a čitateľom? Len to, aby mali čo najviac radosti z čítania a zostali mu verní aj v dnešnom digitálnom svete.

Ďakujem za poskytnutie rozhovoru. 🙂