Nevysloviteľne úžasná (Kristína Ježovičová – Nevyslovené)

IMG_20181101_105555

Na prvý novembrový deň tu pre vás mám článok o knihe Nevyslovené od Kristíny Ježovičovej. Krátko po tom, ako táto kniha vyšla som šla do Panta Rhei a musela som si ju kúpiť. Je inšpirovaná Chesterom Benningtonom z Linkin Park a pre mňa táto kapela zohrala v živote dôležitú úlohu. Často mi ich piesne pomáhali zachovať si chladnú hlavu v ťažkých a depresívnych časoch. Už kvôli tomuto som vedela, že knihu musím mať.

Výnimočný príbeh od slovenskej autorky, ktorý šokuje a dojíma zároveň

Tínedžeri Viola a Frederik by nemohli byť viac rozdielni. Ona je krásna a populárna. Na školu kašle, obletujú ju niekoľkí chalani naraz a ťažkú hlavu si robí len z prehnane starostlivej matky. Fredy je boxovací mech pre spolužiakov, tučko s mastnými vlasmi a na posmech celej škole. Lenže Viola zúfalo bojuje o lásku — nevie, či si má vybrať chalana s dobrým srdcom, alebo bad boya, s ktorým je život jedna bombastická jazda. Nadovšetko miluje svojho otca, ktorý si však našiel novú ženu a dcéra mu je na príťaž. Fredy by o „lásku“ svojho otca najradšej prišiel. No ako povedať mame o veciach, na ktoré si zakázal čo i len pomyslieť, nie to ich ešte vysloviť nahlas? Violu a Fredyho spája puto silnejšie než láska, a hoci sa ich osudy odohrávajú sedemnásť rokov po sebe, nakoniec nájdu odvahu na to jediné správne rozhodnutie.

Kniha nie je vhodná pre slabšie povahy.

Už od začiatku ma kniha chytila. A nie je to len preto, že v istej veci sme si s Fredym podobní. Autorkin štýl ma hneď upútal, rovnako ako postavy Fredyho a Violy. Od začiatku mi jednoducho obe postavy sadli.

Nemohla som prestať čítať. S chuťou som hltala každé jedno slovo. A ten príbeh… Wow. Ten príbeh je jednoducho úžasný. Silný, emotívny a v mnohých častiach drsný, takže úplne chápem, prečo do anotácie vložili varovanie, že nie je pre slabšie povahy.

Táto kniha je pre mňa veľmi silná najmä kvôli tomu, že som sama zažila veľmi temné chvíle – hoci neboli až také ako tie Fredyho. Hľadala som únik a ten pre mňa predstavovalo písanie. Doteraz to tak je.

Späť ku knihe. Kapitoly sú písané striedavo z pohľadu Violy a Fredyho. Zároveň je úplne skvelé, ako autorka spojila dve dejové linky. Má to potom podľa mňa ešte väčšiu silu. Dej gradoval a odložiť knihu sa jednoducho nedalo. Proste nedalo. Akoby mi ju niekto prilepil k rukám.

IMG_20181101_105803

Veľmi sa mi páčilo to spojenie hudby. A ešte lepšie bolo, keď tam autorka vložila text od mojej momentálne asi najobľúbenejšej kapely – Imagine dragons a ich Demons. Keď som si čítala ten text, ktorý je v knihe preložený, okamžite som vedela, čo je to za pieseň a začala spievať.

A čo asi najviac oceňujem, je celková myšlienka. Hovoriť o svojich problémoch. Pretože keď o nich mlčíme, naše trápenie sa len znásobuje. Sama o tom viem dosť. Osobne túto knihu považujem za šokujúcu a myslím, že nie je určená len pre tínedžerov. Je určená všetkým tým, ktorí v sebe niečo dusia, aby to povedali. Je určená tým, ktorí mali radi Linkin Park.

Úplne chápem, ako muselo byť ťažké pre autorku písať o takejto zložitej téme ako je sexuálne zneužívanie. Pretože často sa ľudia tvária, že to neexistuje, ale toto zlo je skutočne páchané. A treba ho odhaliť a hovoriť o ňom.

Ja osobne som po dočítaní nevedela nič iné len dlho sedieť, pozerať do prázdna a plakať. Až tak ma kniha zasiahla. Potom som ju vložila do poličky, kde mám svoje najobľúbenejšie knihy. To miesto si zaslúžila.

Viem, že tento článok vyznie asi pomerne chaoticky, ale dlho som nevedela, ako to vlastne všetko sformulovať. A je to na tom poznať.

Nevyslovené je jednoducho nevysloviteľne úžasná kniha. Ďakujem autorke za to, že to napísala.

bitmoji-20180922013043

 

Knihu prečítala a článok napísala Elizabeth. 🙂