Recenzia: V znamení ametystu (Majka Danihelová)

Recenziu napísala Simona Sádecká.

Túto vizuálne veľmi dobre vyzerajúcu knižku od slovenskej autorky som po prvý krát uvidela niekedy koncom septembra v práci, pri zakladaní kníh v YA sekcií. Obal ma hneď zaujal; mám fakt rada fialovú farbu. Grafika pre V znamení ametystu je estetická, originálna a pri pohľade na ňu je vám hneď jasné, že sa jedná o fantasy.

Hneď som si ju obzrela bližšie a keď som si všimla, že sa jedná o slovenskú autorku, ktorej meno mi navyše bolo veľmi povedomé – doteraz neviem, kde som na ňu predtým narazila – bola som milo prekvapená.

Preto som veru dvakrát neváhala, keď som dostala možnosť ju zrecenzovať. Kniha mi prišla začiatkom októbra, ale kvôli školským povinnostiam som nemala čas sa do nej okamžite pustiť. Zato moja mladšia sestra ju prečítala hneď a vyjadrila sa o nej v tom zmysle. že šlo o priemernú tínedžerskú fantasy hrajúcu sa na americké YA, ktorá bola v mnohých ohľadoch dobrá a v iných zase zlá.

Potom som si ju konečne prečítala aj ja a hoci so sestrou sa v mnohých veciach nezhodneme, názor na V zajatí Ametystu máme rovnaký.

Bolo to priemerné.

Začiatok bol zaujímavý, ale zmätočný a dej sa odvíjal príliš rýchlo – čo je typické pre „blogové fantasy“ ktorých som sa vo svojich skorých teenagerských rokoch načítala až-až. Dokonca aj štruktúru to má rovnakú – dokonalá, výnimočná Mary Sue sa nevysvetliteľným spôsobom dostane do čarovnej krajiny, do ktorej nezapadá o nič viac, ako do svojho skutočného sveta. Aj tam sa vymyká pravidlám a má schopnosti, ktoré ani tam nie sú bežné.

Aby toho nebolo málo, jej rodičia umreli pri „autonehode“ keď bola malá, pretože sa miešali do niečoho, od čoho sa mali držať ďalej.

Tadáá.

Hlavná postava, Maggie, mi liezla na nervy. Bola dvojrozmerná a nedostala som nijakú možnosť sa s ňou stotožniť – teda, niežeby som túžila po stotožňovaní sa so sedemnásťročnou Mary Sue. Jediné, čo máme spoločné, je asi neschopnosť ovládať hnev, ale aj v tom som lepšia, lebo som nikomu nerozbila nos.

Záporné postavy, najmä na začiatku, boli prehnané až do klišé a zdalo sa, akoby ich tam autorka dala len preto, aby mal s dokonalou Meggie kto nesúhlasiť a aby mala nejaký protipól. Najmä postavy Denis a Vitiana boli veľmi kontroverzné – Denis bola očividne znásilnená (toto je ďalšia vec; väčšinu času sa zdalo, akoby sa autorka nevedela rozhodnúť, či je kniha určená mladším alebo starším čitateľom) a táto vážna udalosť nebola riešená, respektíve bola riešená veľmi, veľmi povrchne a znova slúžila len na to, aby sa ukázalo, aký je Vitian do morku kosti skazený a aká je Maggie úžasná.

Nehovoriac o tom, že Denisin charakter bol i napriek niečomu takému plochý ako podšálka.

Hoci som počas celého čítania mala pocit, akoby som bola späť v roku 2014, keď letelo blogovanie a fantasy poviedky boli in (nehovoriac o tom, že sa mi zdalo, akoby som to už niekde čítala, pretože keď V zajatí ametystu vezmeme ako celok, je to príbeh stokrát povedaný a stokrát napísaný), nemôžem povedať, že to bolo zlé.

Pretože nebolo.

Štylisticky to bolo zvládnuté veľmi dobre, autorka vie pracovať s dynamikou viet, a vie budovať atmosféru aj napätie.

Okrem toho, autorke sa aj napriek niekoľko spomenutých klišé podarilo byť originálna – veď v ktorom YA fantasy hlavná postava vypomáhala pri zaváraní?

Čítala sa fakt dobre – veľmi rýchlo a aj som si pri nej oddýchla, čo som skutočne potrebovala. Bola to príjemná zmena po všetkom tom povinnom čítaní na americkú literatúru a celkom som si to užila. Myslím, že mladší čitatelia túto knihu ocenia a budú s napätím čakať na pokračovanie (na ktorom autorka, mimochodom, momentálne poctivo pracuje, aspoň podľa jej účtu na Instagrame) a tí starší, ako ja, budú schopní pri nej úplne vypnúť, zrelaxovať sa a pospomínať na staré časy, keď sa im násťročné postavy zdali strašne vyspelé a s napätím čítali o ich dobrodružstvách.

Takže moje konečné hodnotenie? Asi takých 7 bodov z 10, plus XP za tie zaváraniny 🙂 .

Ďakujeme autorke Majke Danihelovej za poskytnutie recenzného výtlačku.