Patrik Bodnár: „Mysterious, v preklade tajomný, záhadný, tajuplný to je to, čo ma zaujímalo prakticky od detstva.“ ROZHOVOR

Nedávno sme tu mali rozhovor s debutujúcou autorkou Barborou Gero, ktorá vydala svoju e-knihu – historický román Symbol smrti. Dnes pre vás mám rozhovor s Patrikom Bodnárom, ktorému minulý rok vyšla v elektronickej forme Podstata.

Ste v podstate debutujúci autor. Môžete sa čitateľom trochu predstaviť?

Volám sa Patrik Bodnár a pochádzam z okolia Michaloviec. Som autorom knihy PODSTATA, ktorá vyšla minulý rok v elektronickej verzii. Písaniu kníh sa teraz venujem už druhý rok. Predtým som spravoval, ale zároveň bol aj hlavným redaktorom a prispievateľom pre web Metalmagazín.sk, zameraný na tvrdú hudbu. Aj keď má písanie článkov pre hudobný magazín odlišný charakter od písania kníh, už v tej dobe vznikali moje prvé amatérske pokusy, pri ktorých som sa snažil zdokonaľovať, až som sa odhodlal k tvorbe prvého príbehu rozsahovo blízkeho románu.

Čo vás priviedlo k vášni pre písanie?

Od malička som mal v sebe potrebu niečo tvoriť, no stále som sa takpovediac hľadal. To však považujem za výhodu, keďže ma to zaviedlo do mnohých oblastí, vďaka čomu som sa toho naozaj veľa naučil. Jednou z nich bol počítač, resp.  možnosti, ktoré v terajšej dobe ponúka. Väčšina mojich prvých tvorivých pokusov od skladania hudby, cez tvorbu amatérskych videí až po grafiku a webové stránky vznikalo práve vďaka nemu. Okrem toho hrám aj na bicie, ktoré sú dynamickejšou súčasťou môjho tvorivého JA. Ani jedna z týchto aktivít však akosi neumožňovala naplno realizovať moje nápady. Boli tu tie príbehy v mojej hlave, ktoré som si všade nosieval so sebou. Uvažoval som však akou formou ich oživiť. A práve v písaní som našiel neobmedzené možnosti ako svoje myšlienky pretaviť do skutočnosti, prišlo mi to prirodzenejšie ako ich komponovať v hudbe či vo filmovej amatérskej tvorbe. S odstupom času som určite veľmi rád, že som všetkým týmto aktivitám venoval pozornosť, pretože aj marketingový materiál ako video a stránky som si vytvoril svojpomocne a podľa vlastných predstáv.

Vaša prvotina – Podstata – je mysteriózny triler. Čo vás k tvorbe tohto žánru a samotného príbehu inšpirovalo?

Mysterious, v preklade tajomný, záhadný, tajuplný to je to, čo ma zaujímalo prakticky od detstva. Myslím si, že k tomu dosť dopomohol môj starý otec, ktorého police boli plné kníh o záhadách, a s nimi som aj začínal. Postupne moja záľuba v „tajomno“ prerástla do sledovania mysterióznych filmov či počúvania tvrdej muziky, ktorej texty, či atmosféra presne odzrkadľujú význam tohoto slova.

K tvorbe samotného príbehu ma však inšpirovali knižní autori ako Jozef Karika či Stephen King, z hľadiska filmovej tvorby napríklad režisér a scenárista Darren Aronofsky.

Podstatu ste vydali ako e-knihu. Máte v pláne vydať ju aj v tlačenej forme, alebo budete publikovať elektronicky?

PODSTATU by som veľmi rád vydal aj v tlačenej forme. Momentálne je to v štádiu rozposielania knihy po vydavateľstvách a čakania na odpoveď, či náhodou niekto neprejaví záujem. Na vlastné náklady ju však neplánujem vydať. Viac sa zameriam na moju druhú knihu tam by som šiel už pravdepodobne aj touto cestou.. PODSTATA je môj pomyselný odrazový mostík. Slúži na priblíženie sa k mojej budúcej tvorbe.

Od vydania je to už nejaký čas, aké boli prvé reakcie čitateľov?

Popravde, celkom kladné. S knihou som vstupoval na slovenský knižný trh s absolútnym rešpektom (a strachom) či sa moja tvorba ujme. Jednak kvôli špecifickému žánru, no taktiež som si vedomý svojich spisovateľských nedokonalostí ale hlavne toho, že som stále len amatérskym autorom. Bol som pripravený na rôzne reakcie, no kniha je v konečnom dôsledku celkom dobre hodnotená čo ma naozaj úprimne teší. Dôležité boli pre mňa aj recenzie od knižných blogerov, ktoré ma príjemne prekvapili a dodali odvahu pokračovať v písaní.

Čo plánujete do budúcnosti v rámci písania?

Realizáciu tých milión nápadov v hlave, pýtajúcich sa von 🙂 ……Momentálne mám rozpracované spolu tri knihy. Plánujem resp. rád by som dostal svoju budúcu tvorbu k širšej verejnosti a to už s knihou v tlačenej verzii, nie len elektronickej.

Keďže píšete, iste sa pohybujete aj vo svete literatúry – aké sú vaše obľúbené knihy?

Nemôžem povedať, že by som mal obľúbené knihy, skôr mám obľúbených autorov. Zbožňujem tvorbu Sebastiana Fitzeka, Stephena Kinga, ale aj majstrov hororu ako sú H. P. Lovecrafta či Edgar Allan Poe.

Čítate aj slovenskú tvorbu? Ak áno, aký máte na ňu názor?

Už som počul viackrát názor, že slovenskí autori sú kvalitou ďaleko za tými zahraničnými. Ťažko mi je posúdiť iné žánre, no ja som sa našiel aj v knihách od Jozefa Kariku, či Marka E. Pochu, ale dokonca aj menej známych slovenských autorov ako je napr. Jakub Mišči či Pišta Vandal. Pri Karikovi si dokonca dovolím povedať, že ma jeho kniha Trhlina pohltila viac ako tvorba ktoréhokoľvek zahraničného autora. Myslím si, že v dnešnej dobe už kvalitou nezaostávame. To je samozrejme len môj subjektívny názor.

Ako debutujúci autor s e-knižným titulom – viete povedať, či je pre začínajúceho autora ťažké vydať e-knihu?

Myslím si, že vydať e-knihu nie je nič zložité. V dobe, keď som si povedal „Idem do toho“ mi ani nenapadlo, že to môže byť dokonca až tak jednoduché. Prostredníctvom portálu Publico to šlo jedna radosť. Ten vám zabezpečí zverejnenie knihy v potrebných formátoch epub a mobi (Ja som si pripravil PDF verziu pre počítače.) na známych elektronických knižných e-shopoch, najmä na Martinuse.. Väčším problémom bolo zháňanie štylistického korektora textu či nájdenie človeka, ktorý by mi text naformátoval do správnej podoby. To je všeobecný problém či už v prípade elektronickej alebo tlačenej knihy.

Chcete niečo odkázať čitateľom?

Nakoniec by som chcel využiť možnosť poďakovať autorom tohto projektu ktorí sa usilujú podporovať a pomáhať slovenským autorom. Ja ako začínajúci autor si to veľmi vážim, je to super možnosť ako zviditeľniť seba aj svoju tvorbu. Čitateľom chcem odkázať len jedno. Na Slovensku mame kopu kvalitných autorov, ktorých knihy stoja za prečítanie a práve prostredníctvom projektu PSA ich môžete rýchlo nájsť.

Ďakujem za poskytnutie rozhovoru a autorovi prajem veľa úspechov.