„Must-read“ pre čitateľov krimi – Zločin v uliciach (Vojtech Beniczky)

Veľmi ma teší, že vydavateľstvo Slovenský spisovateľ prijalo ponuku spolupracovať s PSA. A takisto som veľmi rada za to, že som si mala možnosť prečítať v poradí druhý krimi román od autora Vojtecha Beniczkého. Už to je dávnejšie, čo som čítala jeho debut Stvorená objasňovať zločin a aj jeho poviedku v zbierke Muži vs. Ženy. Od začiatku ma autorova tvorba veľmi zaujala a to aj napriek trošku náročnejšiemu štýlu na čítanie.


Metropola Slovenska nikdy nespí, ba čo je horšie, ani zločinci v jej uliciach… Vražda, únos, lúpežné prepadnutie, korupcia v polícii – toto všetko nájdete na stránkach kriminálneho románu nášho nového autora!
Martin Novák bol v Bratislave sotva pár hodín, keď sa vo svojom byte stal obeťou vraždy. Objaví ho sestra, ktorá v jeho neprítomnosti byt prenajímala. Vzápätí prichádza na Slovensko jeho snúbenica, ktorá vyšetrovateľom prezradí, že Martin mal z niečoho strach, a preto sa nechcel vracať do rodného mesta. Bývalá podnájomníčka zase nahlási, že zmizol jej priateľ, hovorca ministerstva a syn poslankyne. Policajti z Jednotky boja s organizovaným zločinom majú plné ruky práce, ale do vyšetrovania sa im neustále pletie súkromná detektívka Paula Santorisová. Ako bývalú policajtku ju neuspokojuje hľadanie stratených psov či iné banálne prípady, a tak sa znova a znova púšťa do boja so zločincami v hlavnom meste. Aj za tú cenu, že si poriadne zavarí…

Oficiálna anotácia

Kniha mi prišla minulý týždeň a ja som sa do nej okamžite začítala, lebo zvedavosť, aký prípad nám autor zase prinesie ma nenechala chladnou.

Neskutočne som sa potešila, že hlavnou hrdinkou bola opäť Paula Santorisová, s ktorou sme sa stretli už v prvej knihe. Táto veľmi snaživá a myslím si, že aj trochu tvrdohlavá osôbka mi už v prvom románe prirástla k srdcu. Bolo mi hneď jasné, že nezostane len pri riešení uneseného psa. To sa jej nepodobá. 🙂

Najviac oceňujem, že autor do deja zahrnul viacero zločinov. Že to nebolo len o tej vražde. V tejto knihe sa môžete stretnúť aj s únosom, korupciou v hlavnom meste a dokonca aj s praktikami z podsvetia. Dej sa pekne zamotával a riadne gradoval, takže sa od toho absolútne nedalo odtrhnúť. Poviem úprimne: čakala ma kopa práce na vlastnej knihe, ale stále som nevedela knihu odložiť a ísť robiť niečo iné.

Viem si síce predstaviť, že pre čitateľov, ktorí sa s autorovým štýlom ešte nestretli, to môže byť ťažšie čítanie a ťažšie sa do príbehu dostávali, ale fakt je, že tento stav pretrvá len zopár stránok a potom nabehnete na štýl a neviete sa skutočne odtrhnúť. Ak ste ešte nič iné od tohto autora nečítali, dajte knihe šancu, pretože vám garantujem, že po pár stránkach ju nebudete vedieť odložiť, akoby vám ju niekto prilepil k rukám a písmená k očiam. 🙂

Keď už sme u tých písmen – za mňa mohlo byť v knihe trošku väčšie písmo, ale to je len môj pohľad.

Tak ako v prvej knihe Stvorená objasňovať zločin musím vyzdvihnúť, ako autor opisuje prácu kriminalistov a celkovo to prostredie. Je to úplne realistické, takže sa cítite akoby vám ten príbeh podával reálny kriminalista, ktorý hovorí o svojej práci. Pre mňa je toto veľké, veľké plus.

Osobne asi ani neviem nájsť na knihe nejaké negatívum. Skvelý, akčný príbeh, perfektne vykreslené prostredie kriminálnych prípadov a práce policajtov, sympatická hlavná hrdinka, spojitosť s rôznymi druhmi zločinov a to celé zasadené do ulích hlavného mesta.

Čo viac dodať?

Asi len to, že si to musíte prečítať!

Ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ za poskytnutie knihy na recenziu a prajem autorovi veľa inšpirácie. 🙂