Recenzia: Whiskey, krv a striebro (Martin Hatala)

Recenziu napísal Jakub Mišči.

Christopher Orchard je súkromným vyšetrovateľom v Los Angeles v časoch zlatej éry filmu − namiesto vrahov a podvodníkov však pátra po monštrách a nadprirodzených bytostiach. V očiach spoločnosti je to známy čudák, ktorý nosí revolver so striebornými nábojmi a priveľa pije. Dedukciou, čítaním medzi riadkami a odhadovaním, kedy je ten správny čas vytiahnuť zbraň a kedy sarkastickú hlášku, vyrieši Orchard päť netradičných prípadov.

Príbehy Christophera Orcharda čitateľa vracajú do USA v roku 1937, ale keďže všetky cesty, aj tie autorove, vedú domov, hlavná postava navštívi aj bývalé Československo. Martin Hatala zručne konštruuje zápletku klasického detektívneho príbehu v štýle drsnej americkej školy, no zároveň svoj text obohacuje o nové prvky žánru fantasy.

Titul Whiskey, krv a striebro je knižný debut od Martina Hatalu, ktorý prináša päť príbehov o nevšednom a zaujímavom vyšetrovateľovi Christopherovi Orchardovi. Je to osamelý vlk, ktorý má vždy poruke dve pištole. Jednu s obyčajnými nábojmi a druhú so striebornými, pretože nikdy neviete, odkiaľ na vás vyskočí nejaká príšera.

Orchard sa venuje zložitým a nebezpečným prípadom, ktoré ho neraz privedú do problémov. Kombináciou svojich deduktívnych schopností a šťastných náhod, ktoré mu výrazne uľahčujú riešenie záhady, si však vždy poradí a vždy objaví pravdu. Príbeh je zasadený do prostredia Los Angeles 30. rokov 20. storočia, ale cesty osudu bývajú nevyspytateľné, čo znamená, že náš hrdina sa dostáva na rôzne miesta. Navštívi dokonca aj bývalé Československo, čo ma osobne potešilo.

Štýl písania autora je výborný a nápaditý, ale občas mi prekážali opisy, ktoré neprispievali k rozvíjaniu dejových línií. Jednotlivé príbehy s prvkami hororu, fantasy a krimi prinášajú osviežujúci zážitok. V knihe sa nachádza množstvo protikladov – zo sveta luxusu prechádzate do sveta chudoby. Autor dobre pracuje s jednotlivými postavami a príšerami z rôznych mytológií, ktorým majstrovsky dodáva rôzne charakterové črty.

Christopher Orland je veľmi osobitý typ hrdinu so sarkastickým vyjadrovaním, ktorý neustále pije a fajčí cigarety. Autor vytvoril svet, ktorý má neopakovateľnú atmosféru. V deji je badateľná inšpirácia Sapkowským a jeho legendárnym zaklínačom Geraltom. Žiadne plagiátorstvo však nečakajte, ale tešte sa na originálne príbehy s osobitnou zápletkou.

Martin Hatala svojím knižným debutom poteší mnohých čitateľov. Určite odporúčam všetkým priaznivcom fantasy a detektívnych príbehov.

Ďakujeme vydavateľstvu Artis Omnis za poskytnutie recenzného výtlačku.