Recenzia: Šťastie prichádza v intervaloch (Gabrielle Bernátová)

Recenziu napísala Renáta Kiovská.

„Láska je odpoveď, ale pokým čakáte na tú odpoveď, sex vyvolá zopár veľmi zaujímavých otázok.“

Woody Allen

Rada čítam. Niektoré knihy si vyberám, iné sa ku mne dostanú nejakou náhodou. Román Gabrielly Bernátovej patrí do druhej skupiny.

Obálka napovedá, že ide o eroticky ladený román. Kniha má 58 kapitol a každá kapitola začína citátom. Väčšina však vôbec neladí s príbehom knihy/ až na dve/ a pôsobia skôr rušivo.

Oceňujem, že autorka okrem erotických scén ponúka aj príbeh. Sarah sa ocitá po havárii v nemocnici, kde zisťuje, že prišla nielen o manžela, ale aj o ich spoločné dieťa.

„Stala sa zo mňa ľudská troska. Okrem toho vôbec neviem, ako som sa dostala do tejto posranej nemocnice.“

Hlavná hrdinka sa neustále zaoberá myšlienkou na smrť a pokúša sa opakovane o samovraždu. Na scénu prichádza Oliver, najlepší kamarát zosnulého manžela, ktorý sa pohybuje v podsvetí. Postava Olivera ma však nepresvedčila. „Mafián“, ktorý pije colu a rozmýšľa ako žena, napriek svalom a tetovaniu vyznieva smiešne. Jedine opisy intímnych chvíľ Sarah a Olivera vyzneli presvedčivo.

Dej sa zamotáva vstupom ďalších vedľajších postáv, no hlavnú líniu sledujeme očami Sarah a Olivera. Vzájomné dialógy sú afektované, alebo v nich nachádzam klišé.

„Už ma nikdy neopúšťaj, už nechcem v sebe nosiť tú bolesť, je to hrozné, chcem začať žiť.“

Sarah spoznáva skutočného otca a úlohu svojho bývalého manžela. Píše knihu, v ktorej opisuje svoje pocity.

„Prestala som hľadieť na názory druhých a ich nenávistné pohľady. Boli mi ukradnuté všetky tie kecy o tom, koho manželkou som bola.“

Postupne preniká do „rodiny“ a snaží sa zaujať svoje miesto.

Bohužiaľ v knihe je aj zopár preklepov, gramatických chýb /chýbajúce čiarky, zlý slovosled/, až som sa počas čítania knihy musela pozrieť, či text prešiel nejakou jazykovou úpravou. Autorka používa aj veľa vulgarizmov, ale to sa môže niekomu páčiť. Celkovo na mňa kniha pôsobila zmätene ako narýchlo napísaný text. Od kníh očakávam rozhodne viac.

Ďakujeme autorke a vydavateľstvu Magna za poskytnutie knihy na recenziu.