Príbeh, ktorý chytí za srdce – to je Srdce pre Mirku od Simony Kutišovej

Mám veľmi rada YA príbehy. Myslím, že mnohé by si mali ľudia v dospievaní prečítať. Veľmi rada YA aj sama píšem, pretože túžim mladším odovzdať to, čo som sa ja naučila žiaľ až neskôr. Chcem, aby to vedeli a naučili sa na svet pozerať inak.

Keď som sa dozvedela, že vychádza ďalšia kniha Simony Kutišovej, automaticky som si zapísala názov s tým, že sa na to musím určite pozrieť a zaradiť to do zoznamov.

Po prečítaní anotácie som vedela, že tú knihu musím mať a musím ju prečítať.

Vďaka spolupráci s vydavateľstvom Maxim sa mi to podarilo. A som za to vďačná.

Srdce pre Mirku je pre mňa prvá kniha od autorky, ktorú som prečítala, ale po tejto skúsenosti určite nie je posledná.

Ide o príbeh nádejnej huslistky Mirky, ktorá sa však musí vyrovnať so stratou veľmi blízkej osoby. To sa stane na úvodných stránkach knihy a ja som tak veľmi plakala, že som musela knihu odložiť.

Ešte aj teraz sa mi tisnú slzy do očí. Tak veľmi ma to zasiahlo.

Príbeh však pokračuje ďalej a spolu s Mirkou som ani ja nevedela, ako sa vyrovnať so stratou.

Vedela som sa však vcítiť do jej situácie, keď túžila vrátiť čas, keď nevedela, čo robiť so životom, ako sa pohnúť ďalej.

Avšak život sa nezastaví. Ako som písala v knihe, ktorú práve píšem:

Je to ako vlak, ktorý nikde nezastavuje a musíte sa odviesť až na konečnú.
Možno na chvíľu zabrzdí, aby ste prehodnotili svoj smer, no nikdy nezastaví.
A v podstate to bolo dobre. Pretože ak by zastavil, smútok by schramstol našu dušu.

citát z rozpísaného rukopisu (D. E. Hladíková)

Myslím, že tento citát to vystihuje. Ale vráťme sa k Mirke. Kniha sa napriek veľkému návalu emócií hneď na začiatku číta veľmi dobre a ľahučko. Hneď som mala pocit, že som súčasťou príbehu, že to všetko vnímam cez Mirkin pohľad.

Niekedy som sa musela i zasmiať nad vtipnými situáciami či rozhovormi a myslím si, že i to robí knihu krásnou.

Autorka vie veľmi dobre opisovať pocity – či už je to šťastie, alebo smútok. Celý príbeh je veľmi realistický a to dáva príbehu väčší rozmer. Neukazuje ľudí len v tom dokonalom svetle ako je zvykom pri mnohých iných YA príbehoch. Práve naopak. Dokáže vykresliť postavy reálne.

Musím síce priznať, že chvíľočku som sa pri čítaní trochu nudila, no netrvalo to dlho a opäť som to s nadšením hltala. Bolo to možno len zopár stránok, a možno to nebolo ani knihou, ale niečím iným. Na tom však nezáleží.

Dejová linka sa mi veľmi páčila, najmä čo sa týka dobrovoľníctva, pretože som si pripomenula časy na strednej škole. Takisto oceňujem, ako autorka spojila problémy v rodine s tou „zaláskovanou“ atmosférou.

Okrem toho ako ďalšie plus považujem to, že daná romantika na vás nevyskočí hneď po pár stránkach, ale je to jemné, realistické a i tajomné, pretože stále rozmýšľate, či Mirka skončí s hlavným mužským hrdinom, alebo nie.

K tomu všetkému sa mi páči, ako autorka spojila problémy v dospievaní a práve sa snaží odpovedať na často kladené otázky v živote. Poukazuje na to, že nie každý priateľ je skutočný priateľ a že vždy sa môže všetko obrátiť na dobré aj keď to najmenej čaká.

Pre mňa je Srdce pre Mirku veľmi krásny príbeh, ktorý si určite prečítajte, pokiaľ máte radi YA. A nemusíte mať šestnásť. Mám 23 a príbeh mi učaroval. 🙂

Ďakujem vydavateľstvu Maxim za poskytnutie knihy na recenziu a prajem autorke veľa šťastia a inšpirácie v tvorbe.

Anotácia knihy:

Nádejná huslistka Mirka pilne cvičí na koncert v orchestri. Jediné, čo ju naozaj trápi, je, že nevyzerá ako modelka. V jeden deň sa však všetko zmení a jej doterajší bezstarostný život sa po maminej smrti rúca. Zostáva žiť s babinou a s tetou, s ktorou sa nedokážu naladiť na spoločnú vlnu. Jej svet sa mení na temný, nič jej nevychádza podľa predstáv, prenasleduje ju smola a dopúšťa sa mnohých chýb. Tá posledná ju zničí a ona sa ocitá na dne. Už neverí, že by sa z neho dokázala pozbierať… Keď vtom zasiahne osud a odrazu pochopí, že život vie byť aj krásny a problémy predsa trápia každého.

Ako sa vyrovnať so stratou blízkej osoby a so situáciou, na ktorú nás nikto nepripravil?
Ako rozoznať pravú lásku?
Ako sa mať rada, aj keď máš pár kíl navyše?
A kto sú praví priatelia?