Matej Zámečník vytvoril knihu pre deti aj dospelých, aby vyvrátil mýtus o skleróze multiplex

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, že na webe PSA bude článok týkajúci sa sklerózy multiplex, čo je vážne ochorenie, ktoré postihuje čoraz viac mladých ľudí. Ale má to svoj dôvod. Slovenský autor Matej Zámečník totiž vytvoril knižku pre deti aj dospelých, ktorá sa volá Zábudlivé Ginko.

Momentálne beží projekt, počas ktorého sa autor snaží vyzbierať finančné prostriedky k vydaniu tejto knihy. Keďže táto choroba sa vyskytuje v mojom blízkom okolí, bolo mi jasné, že tento projekt musím podporiť. A verím, že ho podporíte aj vy.

Autor poskytol pre PSA odpovede na zopár otázok, ktoré by vás mohli zaujímať.

Prečo ste sa rozhodli napísať knihu, ktorá je v podstate venovaná téme skleróza multiplex?

Zopárkrát som sa stretol s názorom, kedy ľudia povedali: „Zabúdam, asi mám sklerózu. Musím si dať ginko na pamäť.“
V mojom rodnom meste rastie ginko strom, z ktorého sme pred pár rokmi zozbierali semiačka. K vypestovaným stromčekom mi napadlo napísať príbeh pre deti. Za príbehom v dodatočných informáciách vyvrátim tento mýtus, že skleróza multiplex súvisí so zabúdaním, pretože to tak nie je.

Povedzte čitateľom o čom kniha Zábudlivé Ginko je?

Príbeh sa odohráva v trenčianskom mestskom parku kde rastie strom, ktorý sa volá pán Ginko. Tomu na jeseň opadnú listy a vtedy zabudne na mená svojich kamarátov. Spomenie si na ne až na jar, keď mu narastú nové. Príbeh je jednoduchý, ľahko pochopiteľný pre deti a je plný ilustrácií. Až po skončení príbehu sú za príbehom doplňujúce strany, kde je viac informácií o Ginko strome.

Je určená len pre deti, alebo aj pre dospelých?

Áno, aj. Práve za príbehom je vysvetlené, že skleróza multiplex nie je ochorenie pri ktorom je postihnutá pamäť. Preto sa o tomto ochorení môžu dozvedieť viac aj dospelí. Navyše môžu rodičia pomôcť dieťaťu zalisovať ginko list na dvojstranu, ktorá je na to v knižke určená.

Spustili ste na stránke StartLab projekt na podporu vydania tejto knižky. Ako sa projektu zatiaľ darí?

Do konca kampane ostáva 7 dní. Ešte nám chýba vyzbierať dosť peňazí, ale verím, že kampaň bude napriek tomu úspešná a knižka budem môcť vyjsť v prvotnom náklade pre podporovateľov kampane práve na deň sklerózy multiplex (29.5.2019). Podporovatelia, ktorí sa zapoja do kampane dostanú knižku medzi prvými.

Je nejaká minimálna hranica sumy, ktorou môžu ľudia prispieť na podporu?

Minimálna hranica na darovanie je 5 eur. Pri vyšších čiastkach podporenia je možnosť vybrať si priamo balíček odmeny, ktorú človek obdrží po ukončení kampane.

Bude kniha Zábudlivé Ginko dostupná po vydaní v kníhkupectvách?

Áno. Knižka bude dostupná v kníhkupectvách. Budem sa snažiť, aby tam bola na začiatku leta. Dovtedy sa bude dať objednať iba cez kampaň na stránke startlab.sk a po skončení tejto kampane na web stránke www.zabudliveginko.sk

Ako môžu ľudia vašu knihu podporiť?

Ak ich knižka zaujme, mňžu ju podporiť priamo na stránke StartLab tým, že si vyberú danú odmenu, ktorú im to ukončení kampane pošlem. A samozrejme budem rád aj za zdieľanie odkazu na túto kampaň alebo odporúčanie svojím známym a priateľom.

Ďakujeme za rozhovor. Ako už teda bolo spomenuté knižku môžete podporiť na stránke StartLab, kde si môžete vybrať z odmien, ktoré vám budú zaslané.

Osobne veľmi oceňujem tento projekt, pretože mýtus, že zabúdanie je príznakom sklerózy multiplex je veľmi rozšírený.

Prejdite na stránku StartLab a podporte knihu Zábudlivé Ginko. Nielenže si prečítate pekný príbeh, ale sa aj dozviete čo-to o tomto ochorení.

CHCEM PODPORIŤ ZÁBUDLIVÉ GINKO

Povedomie o SM teba šíriť, preto pevne verím, že sa to s touto knihou podarí. A som rada, že som mohla prispieť svojou troškou týmto článkom.