Autobiografia, ktorá vám ukáže realitu anorexie – Chuť žiť (Valentína Sedileková)

Nie som nejaký veľký fanúšik autobiografie, ale niekedy ma vie kniha natoľko zaujať, že to jednoducho musím prečítať. Koniec-koncov, sama som autorkou autobiografie. Keď vo vydavateľstve Elist vyšla kniha Chuť žiť od Valentíny Sedilekovej, hneď ma zaujala svojou obálkou. A po prečítaní anotácie som vedela, že si ju musím prečítať celú.

„Ničila ma, a pritom sa tvárila, že ma ľúbi. A ja som pri hľadaní vlastnej sebahodnoty bola ochotná obetovať aj vlastný život.”
Chuť žiť je unikátne napísaná autobiografická kniha o živote s anorexiou. Jej obsahom je 43 písaných obrazov, teda situácií, ktoré opisujú vnútorné prežívanie. Nečakajte denné záznamy, práve naopak – knižka Vás zavedie do čistých útrob autorkinej duše. Obklopí Vás príbehom dôvery i boja s chorobou a ukáže, čo sa skutočne odohráva v mysli chorých dievčat a chlapcov. Autentické čriepky života dopĺňajú obrazy (arteterapické diela) dievčat, ktoré sa na mentálnu anorexiu liečia, ako aj potrebné a zaujímavé fakty a štyri odborné komentáre. Všetky časti dotvárajú ucelený obraz o vážnej psychickej chorobe s najvyššou úmrtnosťou vôbec a otvárajú dvere porozumeniu aj tipom ako pomôcť sebe či svojim blízkym.

Ofiálna anotácia

Knihy s témou poruchy príjmu potravy ma vždy zaujímali. Možno preto, lebo sama som si okrajovo podobný problém zažila, hoci moja skúsenosť s týmto je len minimálna – za čo som rada.

Ale späť ku knihe. Valentínu Sedilekovú môžete poznať ako autorku knihy Venile – prvého dielu série Pokrvní. Myslím, že by mal vyjsť aj druhý diel. Úprimne som nečakala, že autorka príde s takouto knihou.

Chuť žiť je útla kniha, v ktorej autorka opisuje v krátkych príbehoch, čo sú ako okamihy zo života, svoju púť životom s anorexiou. Realisticky a verne opisuje myšlienky, ktoré sa jej preháňali hlavou, to, ako to vnímala jej rodina a okolie.

Odhalila všetko to, čo nikto nevidí za touto poruchou.

Samotný príbeh autorka písala veľmi čtivo aj napriek tak ťažkej téme. Veľmi oceňujem, že kniha nebola len kopa textu, ale bolo to krásne rozdelená na „poviedky“ a tak som bola nútená obracať stránky rýchlejšie.

Toto nie je kniha, ktorá by vás mala absolútne strhnúť a nejde ani o to, aby ste sa nenudili, skôr ide o to, aby ste si prečítali reálne svedectvo človeka, ktorého trápila váha natoľko, že u neho vznikol tento problém. Čo problém, vážna choroba.

Celý príbeh i s úžasnými ilustráciami výborne splňuje svoju podstatu, ktorou je poučiť čitateľa o tom, čo vlastne anorexia je a že v tom nejde len o chudnutie, ale ide o celkový stav duše.

Navyše sú v knihe doplnené fakty a mýty o anorexii či celkovo poruchách príjmu potravy a takisto rozhovory s odborníkmi, ktorí zase predstavia chorobu z odborného hľadiska.

V tom je práve tá zaujímavosť – dostane sa vám aj reálneho zážitku s touto chorobou, ktorý si skutočne niekto prežil a ešte aj mnohí ľudia prežívajú, no na druhú stranu dostanete i odborné stanovisko k tejto téme.

A to je pre čitateľa podľa mňa veľmi prínosné a poučné. A pre čitateľa, ktorý si niečím podobným prešiel, je kniha dôkazom, že v tom nie je sám. Nikto v tom nie je sám.

Ako som už spomínala s týmto problémom som mala okrajovo skúsenosť a dosť ma zarazilo a skoro rozplakalo, že som sa v niektorých myšlienkach autorky veľmi videla. Následne ma zaplavila vlna vďačnosti, že sa u mňa táto choroba nerozvinula.

Ak vám mám odporučiť autobiografiu, ktorá vás niečomu naučí a takisto vám ukáže, že nie ste sami vo svojich problémoch, tak to bude rozhodne Chuť žiť.

O autorke: Valentína Sedileková je zakladateľkou celoslovenského projektu Chuť žiť venujúceho sa poruchám príjmu potravy, ktorými si sama prechádza. Jeho úlohami je šíriť informovanosť, povedomie, prevenciu a pomoc, ako aj zlepšovať a poukazovať na stav detskej psychiatrie na Slovensku. Okrem toho sa venuje písaniu kníh – autobiografickému dielu Chuť žiť o živote s anorexiou, či fantasy trilógii s politickým motívom Pokrvní. Zaujíma ju politika, školstvo, história a domáce i svetové dianie, o čom publikuje články do Denníka N a týždenníka Trend. Má osemnásť rokov a paralelne študuje v Bratislave na medzinárodnej škole LEAF Academy a v Banskej Bystrici na Gymnáziu Tajovského.

Rozhovor s autorkou v TV Markíza:
http://www.tvnoviny.sk/exkluzivne/1960944_trpela-anorexiou-od-osmich-rokov-kym-som-kricala-ze-sa-nenavidim-mama-ma-krmila-rozhovor“

Ďakujem vydavateľstvu Elist za poskytnutie recenzného výtlačku.